První letošní bedýnka, klasické Beaujolais!

BLOG P1270340 Benoit ve vratech

Úspěch únorové bedýnky vín z Beaujolais mě lákal k zopakování, ale ještě vám dlužím report z návštěvy morgonského vinařství Louis Claude Desvignes (web, únorový report tady), z degustace nově nalahvovaných vín a následného koštování patnáctek z tanků s vinařem Benoitem Desvignes. Prosincové zimní počasí mě už zlákalo ke zveřejnění fotky Benoita akrobaticky natahujícího do koštýře víno z podzemního tanku (foto dole), o patnáctkách žádné podrobné poznámky nemám. Využil jsem hodiny ve sklepě k povídání o kvašení a školení Gamay a organickém hospodaření na vinicích, ale o degustační poznámky o nalahvovaných vínech vás neošidím. (V prosinci mi pravidelný účastník Komunitních bedýnek prozradil, že srovnávání vlastních dojmů s mými poznámkami je pro něj největší zábava.)   

BLOG P1270329 Benoit natahuje Cote du Py

Většinu vín lahvovali Desvignes už na konci července, shodou okolností jsem u nich byl tentýž den na prázdninové návštěvě s dětma. Benoit konstatoval, že začínali lahvovat ve čtyři ráno kvůli letním vedrům, v jedenáct jsem u nich byl a měli hotovo. I díky tomu jsou jejich vína La Voûté Saint Vincent 2014 a Côte du Py 2014 dobře pitelná už teď.

P1270469 3x Desvignes 2014

La Voûte Saint-Vincent 2014 AOC Morgon, Louis Claude Desvignes
Krásně temná rudofialová barva, na nose fialky, červené ovoce a odkvétající květiny. V chuti už skutečně trochu uleželé a ohlazené, šťavnaté s dobrou kyselinou, čevené ovoce, živost, svěžest, mineralita a lehce pepřový závěr. Dlouhatánská kořenitá dochuť. Slušná koncentrace, ale nijak přehnaná, a díky ovocné vyzrálosti příjemné pití. Víno má ještě zrnitou, neuhlazenou texturu, doporučuju dekantovat v karafě nebo otvírat chvíli předem. Na pití teď nebo na do konce roku 2018. Gamay s karbonickou macerací a malým podílem neodstopkovaných hroznů kvašené v betonových tancích. Už předchozí ročník v únoru byl pevný a slušně ovocný, nový ročník je plnější, ovocnější a příjemnější.

Côte du Py 2014 AOC Morgon, Louis Claude Desvignes
Na nejslavnějším morgonském Cru mají Desvignes celkem 5 hektarů s průměrně 65 let starými výsadbami. Benoit mi při cestě kolem vinic říkal, že beaujolaiské vinice obecně mají ideálně staré výsadby, protože obnova vinic je drahá a Beaujolais je v porovnání s ostatními regiony chudé. „Nejsme v Burgundsku,“ dodal s úsměvem. Ve skleničce krásná temná rudá barva s fialovým odstínem, ve vůni dominují fialky, po provzdušnění se přidává komplexní ovocný vjem a jemné koření. V chuti pěkná kyselina, červené ovoce a elegantní pepřový závěr, dokonalá čistota a jemnost. Předchozí ročník byl hodně robustní a taninový, tady jsou taniny sladké a neruší. Vícestupňová harmonie, nejen mezi kyselinou, alkoholem (sympatických 12,5%) a taniny, ale i mezi odrůdou a původem. Díky kyselině, fialkám a pepřovému závěru jasné Gamay, lehce strohý projev vína zase odpovídá výbornému Beaujolais – jen ty jemné taniny jsou nad všechno očekávání! Krása!

BLOG P1270450 Eric Janin

Stejně jako v únoru jsem bedýnku sestavil z vín od Desvignes a Janinů. Popisy vín od Janinů jsem měl včera tady, dnes jen stručně zkopíruju:

Les Vignes des Jumeaux 2014, Beaujolais Villages, Paul Janin et Fils
Ve skleničce rudofialová barva, ve vůni typické Gamay s karbonickou macerací a zeleninovými tóny. Teprve se zamícháním a provzdušněním se vůně posune k zemitému pinotovému projevu s lesními plody, mineralitou a závanem stájových vůní, jako upozornění, že stojí za to si pár let počkat. V chuti příjemné se zkrocenou kyselinou, lehké, hodně do ovoce, s krátkým pevným tělem a dlouhou kořenitou dochutí. Bez přehnaných nebo otravných taninů. Doporučuju aspoň zatočit skleničkou, zeleninová aromata vyvanou a zbyde příjemně ovocitá chuť s jemným pepřovým závěrem. Snesitelných 12,5% alkoholu. Moc pěkné, hodně jemné a ve své cenové kategorii až vyjímečné. Dva dny poté v otevřené lahvi je lepší než po otevření, takže doporučuju karafu.

BLOG P1270455 Janin Vignes du Tremblay 2014

Les Vignes du Tremblay 2014, Moulin-à-Vent AOC, Paul Janin et Fils
Temně rudá barva s lehoučkým fialovým odstínem. Ve vůni perník, ani s rozmícháním nepřicházejí očekávaná zeleninová aromata. V chuti pevná kyselina po jablečnomléčném kvašení, koncentrované, ještě mladé, ovocné do dřeňových chutí s podílem zeleniny, s dlouhým a jemným teple kořenitým závěrem a typickou mineralitou až doslana. V závěru se prosazují taniny ze stonků, Janin kvasí částečně neodstopkované hrozny, žádné sudy, jen betonové tanky nebo nerez (o Beaujolais obecně jsem psal tady). Spíš zrnité než ohlazené, díky důrazné kyselině a zrnitosti hádám, že má víno před sebou možnost dlouhého vyzrávání. Druhý den po otevření je už hladší a příjemnější, určitě karafu! Je pitelné už teď, ale bude se dva až čtyři roky zlepšovat. Pro porovnání jsem koupil i loňský ročník, Les Vignes du Tremblay 2013.

Les Vignes des Jumeaux 2014, Beaujolais Villages Blanc, Paul Janin et Fils
Slušně plná citronová barva s teplým odstínem, typická pro barikované Chardonnay. Intenzivní burgundský nos se zralými citrusy, kamenitou mineralitou a až nasládlým závěrem. V chuti pěkná kyselina, spíš hodně tělnaté se zralým ovocem (citrusy), důrazné, minerální. Zřetelně zesílené sudem, ale samotné dřevo nijak nevystupuje, podle plnosti bych hádal na gram zbytkového cukru. Projevem výrazně burgundské, ale plnější, než bývají generické Burgundy, a dokonale vyvážené. Přes plnější tělo jsou přítomné všechny druhy harmonie, kyselina nevystupuje a sud neruší. Samozřejmě jsou za tím nízké hektarové výnosy, v tomto ohledu Janin hravě překonává burgundské normy. Perfektní víno a pro mě velký objev, jsem zvědavý na reakce účastníků!

P1190774 Claude Emmanuelle Desvignes

To jsou čtyři přivezená vína, pro zpestření jsem připsal, že mám i Moulin-à-Vent 2013, který znají účastníci loňských únorových bedýnek. Ceny zůstaly stejné jako v únoru, jen nové Tremblay podražilo o 10 kaček. Teď to ještě zkomplikuju a nabídnu několik způsobů, jak z toho sestavit beaujolaiské bedýnky.

Verze A
Les Vignes des Jumeaux 2014, Janin, 290 Kč
La Voûte Saint-Vincent 2014, Desvignes, 360 Kč
Les Vignes du Tremblay 2014, Janin, 400 Kč
celkem 1 050 Kč

Verze B
Les Vignes des Jumeaux 2014, Janin, 290 Kč
La Voûte Saint-Vincent 2014, Desvignes, 360 Kč
Les Vignes du Tremblay 2014, Janin, 400 Kč (až sem je to stejné jako A)
Les Vignes des Jumeaux 2014 Blanc, Janin, 400 Kč
Les Vignes du Tremblay 2013, Janin, 390 Kč
celkem 1 840 Kč

P1190805 staré keře na kraji Fleurie

Další možnosti:
  verze A dvakrát, protože kartonová krabice na víno pojme šest lahví a pan Sklenička miluje posílat krabice plné. Ušetřím tím jednu platbu Uložence, takže AA bedýnka bude stát 2040 Kč.

  Verze B plus Côte du Py 2014 od Desvignes (580 Kč). Tohke víno je morgonské „Premier Cru,“ velké víno z nejslavnější morgonské vinice. Letos je hodně ovocné a příjemné, robustní a elegantní. Příjemné taniny a plnější tělo než předchozí hrubší ročník 2013. Už v červenci mě překvapilo, protože se zdálo relativně nejlíp připravené k pití, teď v prosinci jsem si to potvrdil. Kdo budete chtít doplnit Côte du Py, napište mi to do poznámky. Podobně je možné na šestou pozici doplnit jedno ze dvou základních vín, tedy Vignes des Jumeaux od Janinů nebo La Voute od Desvignes. Stačí to napsat do poznámky v objednacím formuláři.

P1190864 Octavia u Lancié

Chtěl bych uzavřít přihlášky příští středu 13. ledna a víno objednat, ale přivezl jsem si v prosinci menší zásobu a prvním přihlášeným můžu vína hned posílat. Budu zase potřebovat vaše přihlášky a platby předem, vína budu posílat Uloženkou. Seznam výdejních míst Uloženky je tady. Kdo nemá Uloženku poblíž, tomu můžu bedýnku poslat poštou s přirážkou za poštovné (200 Kč). O tom, že klasické Beaujolais nemá nic společného s rychleným listopadovým Beaujolais Nouveau jsem psal už tolikrát, až mě brní bříška prstů. Přesvědčte se sami, přihlásit se můžete tady! Rád uvítám i nové účastníky. (Pro aktivní bedýnkáře mám i jednu anketní otázku na téma příštích bedýnek, najdete ji ve formuláři.)

4 thoughts on “První letošní bedýnka, klasické Beaujolais!

  1. Dobrý večer, mám dotaz – asi už jsem tuhle bedýnku prošvihla, že? Pokud by to ještě bylo možné, bedýnka B je lákavá.
    Děkuji a hezký večer
    Jiravová

  2. Dobrý večer, děkuju za zájem. Béčko ještě dáme! Padá mi teď připojení k internetu, napište mi normálně přihlášku do formuláře na konci článku a já se Vám ozvu, až připojení dovolí.

    1. Výborně, bedýnka je vyexpedovaná! Cote-du Py už je pryč, ale standardní bedýnku B ještě složím, základního Janina a La Voute od Desvignes taky mám. Klidně se hlaste, než na mě přijde žízeň :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *