Pozor na slevy

Sleva na 99,90 Kč – běžná cena 199,90 Kč. Znáte to? Jamie Goode píše na blogu často o britských supermarketových vínech, často chválí vína a kritizuje cenovou politiku. Teď se s tématem dostal až do televize BBC. V čem spočívá podfuk cenových akcí na prodej vína?

obrázek: http://www.wineanorak.com/wineblog/uncategorized/more-on-supermarket-fake-half-price-wine-deals

Nejlíp to je vidět na časových grafech průběhu ceny dvou vín tady. James Ford z Mysupermarket.co.uk si dal tu práci sledovat průběh ceny po celý rok a dokazuje, že supermarketové řetězce záměrně zavádí zmatek do cen vín, aby zmátly zákazníky. Skutečná prodejní cena je totiž právě ta snížená – na polovinu doby supermarkety „odkládají“ vína do zvýšené sazby a přeřadí „do slevy“ jiné víno. Samozřejmě to dělají v krátkých časových úsecích, aby si to kupující nemohli zapamatovat. Zákazník popletený tím, že několik vín je střídavě stále ve slevě, nemá šanci se v tom zorientovat – dokud neuvidí grafy, na kterých v průběhu celého roku cena binárně skáče mezi pěti a deseti librami.

Na podzim už britský řetězec Sainsbury’s přiznal, že jde o podvodnou praxi a slíbil s ní skoncovat. Co je na tom tak špatně? 1) prodejce zneužívá slabšího postavení zákazníka, který nemá šanci kontrolovat tisíce položek a spoléhá na férovou cenu, 2) prodejce křiví obraz celého trhu s vínem. Zákazníci si zvykají, že víno, které má cenu 200 Kč můžou koupit za polovinu, a to není pravda. Prostě víno z Lídlu „ve slevě“ za 59,90 Kč je ve skutečnosti víno za 59,90 – i kdyby mělo pět zlatých medailí od Paříže až po Anchorage.

Bohužel se tím otvírá i ošklivá otázka ceny a kvality některých vín. Když uvážíme cenu lahve, etikety, korku a dopravní náklady (například z Chile), odečteme marži prodejce, co zbyde na samotné víno?

Ještě že se u nás nic takového nemůže stát!

6 thoughts on “Pozor na slevy

    1. Toto víno je docela dobré, ale všiml jsem si, díky čirým lahvím, že barva vína se často liší lahev od lahve.

  1. V našich supermarketech si z této anglické praxe berou jen to první, ty dvojnásobné ceny, a slevňovat na polovinu jaksi „zapomínají“ :-) . A pokud náhodou slevní, je zde další problém. Onehdy jsem zavítal do Alberta a koupil pár lahví se slevou 40-50 %. I pak byla tato vína – vzhledem ke kvalitě – pořád ještě příliš drahá a nezajímavá. Billa némlich to samé, do Tesca nechodím.

  2. A taky jsem si všiml slova AKCE!. Akce není sleva! :o))) Můžu dokázat fotografií údajného zlevnění, kdy původní cena je nižší než současná. Tedy AKČNÍ!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *