Muskat Ottonel 2013, Sepp Moser

P1130950 ATRIUM širokoúhlé

Přeruším investigativní sérii textů o nových Veltlínech z rakouského Intersparu propagační odbočkou o pondělní cestě do Rohrensdorfu. Už jsem tady avizoval, že chci do jarních biodynamických bedýnek Muskat Ottonel nebo GruVe, a vyhrál zase Muškát. Že Muškát není radno podceňovat, o tom se přesvědčili někteří účastníci loňských rakouských bedýnek – jeden mi napřed napsal, ať Muškát pro něj nahradím čímkoli jiným, a nakonec dokoupil celou krabici :o)

P1130943 Kathi Moser

Po otci a matce jsem se seznámil i s dcerou Kathi Moser. Prošli jsme spolu čerstvě nalahvovaná vína ročníku 2013 a zjistil jsem, že vinařství myslí na budoucnost: Kathi právě udělala další zkoušky na Weinakademii Osterreich. Z pětice degustovaných vín mě nejvíc bavil Muskat Ottonel 2013, díky překrásné odrůdové vůni, lehkosti a svěžesti v chuti. Zase se mi líbil Gruner Veltliner von den Terrassen 2013 – dokud jsou tyhle lehké květinově zelené (ale docela dlouhé) Veltlíny mladé a svěží, jsou výborné. Překvapilo mě Chardonnay Gebling 2013, suché s výraznou kyselinou, typicky rakouské lehkostí a mineralitou. A Zweigelt Rosé, miluju rosé z Zweiglu – tohle je navíc úplně uměřené. Ani příliš suché, ani se zbytkovým cukrem, tak akorát. Nemám o něm ani poznámku, jen si vzpomínám, jak jsem u oken domu vyhlížel do dálky a v Křemži konečně jednou svítilo sluníčko. Už dva roky přemýšlím o Komunitní Bedýnce ze sektů, ale možná je teď správný čas na bedýnku jen z růžovek?

P1130975 Muskat Ottonel 2013, Moser
O Muskatu Ottonel 2013 bych mohl opsat loňské poznámky o tom, jaké je to lehké, čisté víno a doplnit je, že nový ročník je trochu naleželejší. Stále je to nepřikrášlený obraz odrůdy s jemnou muškátovou a bezovou vůní, v chuti suché (s malým zbytkovým cukrem), lehké s 12,5% alkoholu, s křupavou kyselinou a jemně kořenitým závěrem (asi se lisovaly celé hrozny). Rafinované a vzrušující pití :o) s trochu dospělejším projevem, než loni – to je asi dané ročníkem a tím, že víno leželo na kvasnicích o šest týdnů déle. Moc se mi to líbí, a účastníci jarních biodynamických bedýnek si to budou moct vyzkoušet na vlastní čivy!

9 thoughts on “Muskat Ottonel 2013, Sepp Moser

  1. Já bych radši sektovou než růžovou bedýnku :-). Pro muškát si jedu dneska a už se těším!

  2. Když už je řeč o Intersparu – loni jsem v Lienzu koupil Langeloiser Rosé (Zweigelt) z vinařství Bründlmayer. Byla to volba naslepo a líbilo se moc. Výběr rakouských vín byl v tom marketu celkem solidní.

  3. Děkuju všem přímluvcům sektové bedýnky :o) zatím jsem ji odkládal, protože 1) jsou sekty dražší (jedno šampaňské by cenu šouplo zcela mimo zájem většiny účastníků) a 2) při dovozu sektů je nutné nejen platit, ale i zúřadovat spotřební daň. Odklad se jeví jako nejlepší řešení :o) ale už se objevil nový nápad. Víc snad zveřejním příští týden.

  4. Když jsme chtěli udělat sektovou ochutnávku s kamarády, tak jsme Francii nechali na domácí samostudium z důvodů ceny. Zpětně toho lituju, z důvodů ceny na samostudium nedošlo :) Co udělat nějakou společnou ochutnávky tady bedýnkářú?

    1. Společná ochutnávka: v tuto chvíli nemám v Praze vyhovující prostor, ani jako nájem. Svolával jsem občas podobné degustace k sobě na zahradu, když jsem třeba dostal bednu vín zdarma jako degustační vzorky, ale víš sám, jaká byla účast :o( mizivá, nestálo to za to. Jestli bude zájem, rád to zkusím znova, ale zatím vidím jedinou možnost – nájem salonku v restauraci.

  5. Možná jde vyzkoušet si pronajmout na pár hodin místo i vnějaké vinotéce, myslím že snad Karlák to i nabízel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *