Sauerovy milerky 2019, poprvé doma

Bylo by bývalo vhodné degustační poznámky setřídit a seřadit, aby dávaly nějaký zásadní smysl, ale kromě časového presu (právě vyhlášené Sauerovské bedýnky) tomu brání i pracovní vytížení. V úterý jsem zavařil šest kilo domácího džemu, člověk si musí na zimu připravit nejen víno, ale i džemy. Začal jsem s tím už v sobotu, višně s malinama je moje oblíbená kombinace. Višně mi dozrály a maliny se můžou přetrhnout. V sobotu jsem kvůli tomu ani neotvíral Sauerova vína, neustálé ochutnávání horkého višňovo-malinového vývaru spálí jazyk a přiškrtí degustační schopnosti… Proto dám dnes jen poznámky ke dvěma milerkám. S ohledem na bedýnku by bylo lepší zveřejnit najednou všechny tři Ortsweiny (=bedýnka A), ale soukromě jsem při degustaci hlavně řešil vlastní preference čili otázku, která milerka je lepší koupě? Kabinet nebo Spätlese?  

2019 Müller-Thurgau Escherndorfer Ortswein, Horst Sauer
Nádhera a svěžest! Světloučká citronově žlutá barva a po kratší chvíli drobné bublinky na stěně skleničky. Čiré, Na nose květinová aromata a zralé citrusy, v chuti lehké, svěží, jednoduché. Hodně suché (možná s maličkým zbytkem cukru, hádám tak kvůli zralejšímu projevu ovoce) s pěknou citrusovou kyselinou, na jazyku drobně perlí. Veselé, radostné pití s 12% alkoholu, jednoduché, nekomplikované, ale vůbec ne banální nebo nudné. Od roku 2017 mám na milerku levnějšího oblíbence z Randersackeru, ale letos přestoupím na ešerndorfskou milerku.

2019 Escherndorfer Fürstenberg Müller-Thurgau S. trocken, Horst Sauer
Fürstenberg je Erste Lage čili vinice s klasifikací odpovídající burgundskému Premier Cru. Sytější citronově žlutá barva, vyzrálá harmonická vůně citrusů a muškátového oříšku. V chuti vynikající citrusová kyselina, lehký ovocný projev s dotykem slané minerality a pocitově plnější alkoholem (13%). Pomáhá krásná kyselina a svěží projev, jinak bych měl obavu že papírových 13% alkoholu je ve skleničce už na hranici. Nemám přímé srovnání, ale podle paměti je milerka 2019 „S“ lehčí a radostnější pití než 2018.

Dlouho jsem řešil, která milerka je lepší. První den to vyhrávalo živelně pitelné Ortswein, ale druhý den jasně bodovalo serióznější (naštěstí ne moc seriozní) Erste Lage. Je to plnější víno a slaně minerální závěr prozrazuje lepší hrozny a koncentrovanější mošt. Přesto musím dodat, že základní MT Escherndorfer Ortswein je milerka, kterou budete chtít pít znova a znova. Jedna moje bývalá o takových vínech říkala, že se mají kupovat po krabicích.

Podrobnosti o nabídce Sauerovy bedýnky jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *