Dvakrát Sylvánské Horsta Sauera

Sylvánské zelené je pro Franky zásadní odrůda, imidžově ty dva pojmy skoro splývají. Podobně zásadní je i pro Horsta Sauera, kromě dnešních dvou vín vyrábí i jakostku (JUST Silvaner), barikovaný výběr nazvaný SEHNSUCHT, sylvánský sekt a Grosse Gewachs Am Lumpen, a pozor, taky slaďáky. Silvaner jako Auslese a TBA. V aktuálních bedýnkách najdete tři: kromě dvou popisovaných i jakostku JUST.  

Chtěl jsem se vyhnout opakování zavádějícího moudra o tom, že francký Silvaner jako kabinet a pozdní sběr jsou dvě vína, která se od sebe tak nápadně liší, jako by byla z různých odrůd. Je to zjednodušené, ale když jsem blaženě dopíjel Spätlese z Lumpa, úplně se to vnucovalo.

2019 Silvaner Escherndorfer Ortswein, Horst Sauer
Citronově žlutá barva, čirá, s vysráženými bublinkami na stěně sklenky. Ukázková odrůdová vůně, hodně zralé citrusy a žluté ovoce, luční květiny. V chuti suché, svěží, s lehkou kyselinou, hodně zralé v ovoci (zase citrusy a žluté ovoce, až do jablek), mírně travnaté. I ta tráva v závěru jako by přidávala svěžest. Na zadní etiketě 12,5% alkoholu a celkově hodně zralé, ale krásně pitelné a energické. Perfektní čistota, krásné ovoce, mít o trochu míň alkoholu, bylo by to dokonalé!

2019 Escherndorfer Lump Silvaner S. trocken, Horst Sauer
Moje nejoblíbenější od Sauera, i když… dopoledne bych přísahal na základní Silvaner Ortswein. Lump je luxusní verze Silvaneru, koncentrovaná a bohatá, ale přesto zábavná. Vzhledem je to sytá citronově žlutá barva s malým perlením na stěně sklenky. Ve vůni zralé žluté ovoce a zralé až uvadající květiny, v chuti drobná perlička, poměrně skromná kyselina a hodně zralé ovoce. Komplexní projev se slanou a kouřovou mineralitou, lehce štiplavý závěr nese spíš koření než trávu. Středně plné až plné, jakmile se víno trochu ohřeje, zvýrazní se koncentrace a minerálně kouřové tóny. Ten závěr vážně připomíná barikový sud (myslím si, že to je celé v nerezu) a s trochou jízlivosti doporučuju všem, kdo si luxusní víno spojují s barikovým sudem. Tady je luxus spojený spíš se zralostí a výběrem hroznů, s jejich koncentrací a čistotou zpracování.

Při degustaci ve vinařství jsme prošli i SEHNSUCHT 2018, barikovaný Silvaner z Lumpa i Furstenbergu, dvou ešerndorfských Erste Lage vinic. SEHNSUCHT 2018 je na mě hodně ostrý barik, zjevně z nového sudu. Doma mě napadlo, že v ročníku 2019 můžou Sauerovi ušetřit za nové sudy, protože s tímhle projevem by stačily i dva nebo tři roky staré sudy :-) ale abych jen lacině nevtipkoval, 2019 Escherndorfer Lump Silvaner má znamenitou koncentraci, kouřové aroma a likérový konec, barikový sud jako další krok v přípravě asi docela samozřejmě napadne každého. Spíš než nový barik by mě zajímalo, jak by víno posunul starší a větší sud pomocí oxidace – ta „bariková“ aromata víno má i bez sudu.

Závěr, 13,5% alkoholu, byl bych rád za míň, ale to souvisí s plností chuti a zralým projevem. Na delší archivaci se zdá být málo kyseliny, na pití teď a v příštích letech skvělý!

Podrobnosti o nabídce Sauerovy bedýnky jsou tady, přihláška je tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *