Horst Sauer, Franky. Milerky, sylvány a ryzlinky.

Před rokem jsem ostýchavě představoval Weingut Horst Sauer (tady) jako německou špičku, po letech jim nejprestižnější vinařská ročenka Gault & Millau vrátila čtvrtou hvězdu a pro rok 2018 je jmenovala německým Vinařstvím roku. Uznání si vydobyli především svými sylvány a ryzlinky, za sebe vyzdvihnu především perfektní čistotu vín. Mají dvacet hektarů na vápencových podložích ve franckém Escherndorfu. Tamní vinice jsem přirovnával k Chablis, francký Muschelkalk jsou ulity druhohorních mořských živočichů zkamenělé ve vápenci.  

Vinařství dnes vedou otec Horst Sauer a jeho dcera Sandra, ale z dostupných informací se zdá, že Sandra už převzala řízení podniku a Horst Sauer si pro sebe vyhradil sladká vína. Specializace přinesla výsledky, několikrát za sebou dostaly Sauerovy slaďáky v ročence Falstaff 100 bodů (ve stobodovce OIV). Letos v červnu k tomu přidali šampiona kategorie soutěže Best of Riesling v největší ryzlinkové soutěži pořádané vydavatelstvím Meininger za 2018 Escherndorfer Am Lumpen Grosses Gewachs. Nedosti na tom, že německou soutěž ryzlinků vyhraje víno odjinud než z Porýní nebo z Mosely, ale navíc ještě ryzlink z vápence!

Horst Sauer je členem sdružení VDP, takže vína nezařazuje podle německého (zákonem daného) přívlastkového systému, ale jen jako jakostky s VDP kategoriemi Ortswein – Erste Lage – Grosse Lage. Jak jsem psal už před rokem, v praxi to nic nemění na tom, že Ortswein je (vpodstatě) kabinet a Erste Lage je pozdní sběr. Sauerovo S jako Spätlese najdete na všech vínech Erste Lage. Už jsem tady taky psal, že (zjednodušeně) především Silvaner kabinet a pozdní sběr jako by byla dvě úplně odlišná vína, skoro jako jiné odrůdy. Lehké, živé kabinety s nízkým alkoholem bývají radostně pitelné, robustnější Spätlese jsou velká vína vhodná k deseti a víceleté archivaci. Soukromě mám rád bohaté Silvanery Spätlese v zimě, ale v létě na zahradě nadšeně vytahuju kabinety.

Nebojte se kozích měchů! Vinařství lahvuje většinu vín (přesněji, tradiční francká vína) do tradičních franckých lahví nazývaných Bocksbeutel podle kozích měchů. Baňaté placatky vyvolávají u konzumentů burgundských a bordeauxských lahví obavy, zdalipak vína půjde skladovat. Nejen že to jde, ale ze zkušenosti vím, že na konci září budou kozí měchy vypité. Nejčastějším dotazem bedýnkářů za poslední dva roky bylo, Skleničko, kdy zase přivezeš Sauera???

Pryč s podceňováním! Doporučuju vaší pozornosti podceňované milerky. Sauerův kabinet i Spätlese vás přesvědčí, že Müller-Thurgau je vynikající odrůda a dokáže dávat krásná vína. Bedýnkovou nabídku jsem rozdělil na dvě trojice. Podmínkou přihlášky je objednání alespoň šesti lahví, ale můžete si složit jakoukoli kombinaci. Klidně 2x trojice A nebo 6x milerku. Následující nabídka je pro snazší orientaci:

Bedýnka A – kabinety (Ortswein)
2019 Müller-Thurgau Escherndorf trocken – 300 Kč.
2019 Silvaner Escherndorf trocken – 350 Kč
2019 Riesling Escherndorf trocken – 390 Kč
Celkem 1 040 Kč. To je úplný základ, lehká, čistá a skvěle pitelná vína.

Bedýnka B – Spätlese čili Erste Lage
2019 Müller-Thurgau S Escherndorfer Fürstenberg trocken – 390 Kč.
2019 Silvaner S Escherndorfer Lump trocken – 540 Kč
2019 Riesling S Escherndorfer Lump trocken – 540 Kč
Celkem 1 470 Kč. Velká vína ze dvou místních vinic klasifikovaných jako VDP Erste Lage. Pozor, v newletteru jsem popletl ročníky bedýnky B, tady je to správně. Podrobnější degustační poznámky dám v nejbližších dnech.

Bedýnka C – Speciality a rarity
2019 Blauer Silvaner S Escherndorfer Fürstenberg trocken – 540 Kč
2018 Müller-Thurgau Escherndorf trocken – 300 Kč (předchozí ročník milerky)
JUST 2019 Silvaner trocken – 290 Kč (jakostka)
Celkem 1 130 Kč. Před rokem byl Blauer Silvaner 2018 příliš robustní a nabušený glycerolem. Letos je výrazně lehčí a pocitově s nižšímalkoholem, živější a zábavnější. JUST je nejnižší řada vinařství, o JUST Silvaneru jsem psal už tady. Je to jen pokus, návrh. Pro mě jsou důležité první dvě trojice A a B. Jestli se najdou aspoň čtyři zájemci, přivezu i C.

Pro ty, kdo znají Sauerova vína z loňských dubnových bedýnek, dodám postřeh z páteční degustace ve vinařství: ročník 2019 se Sauerům povedl ještě líp, než předchozí 2018. Potřetí v životě se mi stalo, že jsem po degustaci zrušil plánované návštěvy dalších dvou vinařství a udělal si volno (poprvé to bylo v roce 2016 v Tenutě di Gracciano). Byl jsem si jistý, že Sauerovy milerky, sylvány a ryzlinky jsou skvělé a nemá smysl hledat nic lepšího.

Pravidelní účastníci to už znají, ale rád uvidím i nová jména: budu potřebovat vaše přihlášky co nejdříve, nejlépe do pondělí 6/7. Příští týden víno objednám a budu se snažit ho přivézt co nejdříve. Rád bych ho rozesílal hned po 13/7 nebo o týden později. Ceny jsou včetně poštovného, s vyzvednutím šesti a více lahví na Poště. V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů. Těším se na vaše přihlášky, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *