Lagrein

Na úvodní fotce je slavné toskánské poutní místo, Ponte del Diavolo čili Ďáblův most, dokončený asi v roce 1115. Je to hodně z ruky na severu, v provincii Lucca, takže se tam většina turistů nedostane. Legenda tvrdí, že stavitel nestíhal dokončit most v termínu a zoufal si. V noci ho navštívil ďábel a nabídl mu pomoc. Chtěl za to jen duši prvního, kdo po mostě přejde. Do rána byl most hotový a stavitel si zase zoufal. Šel se vyzpovídat místnímu faráři a ten mu poradil… a teď pozor! Turistické cedule na pravém břehu říkají, že jako první přes most poslali prase, na levém břehu zase psa. Každopádně ďábla podvedli. Ale asi je to celé blbost, protože teologové i ateisti se shodnou, že psi ani prasata duši nemají.  

Lagrein 2021 DOC, St. Michael-Eppan
Před rokem jsem tady vychvaloval jejich Pinot Noir, letos mě zlákala severoitalská odrůda Lagrein. Pil jsem ji jen párkrát, ale vždycky se mi moc líbila. Pamatuju si Lagedera a Cantina Cantina d’Isera, a do třetice další špičkové vinařství z Alto Adige, St. Michael-Eppan.

To je družstvo 320 majitelů vinic s celkem 390 hektary vinic (tři čtvrtiny produkce jsou bílá vína a jen 5% červená). Lagrein se tady pěstuje prý už od čtrnáctého století. Vinice jsou u Bolzana v nadmořské výšce 250 až 280 metrů, výnosy jsou asi 65 hektolitrů z hektaru. Víno kvasí v nerezových tancích a po jablečnomléčném kvašení vyzrává ve velkých sudech.

Stylizovaná burgundská lahev, klasická etiketa se starou rytinou budovy vinařství a korek z drti. Ve skleničce je temnější rudá barva, na nose svěží třešňová vůně s aromaty jehličnatého lesa, květin a lesních plodů. V chuti je víno středně plné s hodně výraznými kořenitými aromaty, třešňově ovocné, středně plné (a pocitově plnější, než jsem čekal z italského severu). 13,5% alkoholu, perfektně sladěné včetně odbourané jablečné kyseliny, hladký projev, jen mám dojem, že kořenité projevy jsou až příliš důrazné. Jako bych víno otevřel příliš pozdě, pokud jde o mladickou svěžest, a příliš brzo, pokud jde o rozpuštění a sladění kořenitých projevů.

Připomínám novou vánoční ryzlinkovou bedýnku z ürzigského vinařství Karl Erbes. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *