Pet-nat jako zábavná limonáda

Dnes něco na odlehčenou, toskánský pet-nat z místní odrůdy Vermentino. Na dolní fotce je vidět, jak se kaly z druhotného kvašení v lahvi krásně usadily na dně. Chtěl jsem druhou lahev vypít „naopak,“ tedy s nerozmíchanými kaly, ale samozřejmě se to nepovedlo. Po focení jsem s lahví neodborně zakvedlal a mám zase dokonale homogenní víno s lehkým zákalem.  

VIVO 2020 IGT Costa Toscana Vermentino Vino Frizzante, Marchesi Ginori Lisci
Čirá lahev s korunkovým uzávěrem, ve skleničce má víno plnější citronově žlutou barvu, krátké perlení. Na nose málo výrazné s lehkou citrusovou vůní. V chuti jednoduché, citrusové, úplně suché, s osvěžujícími bublinami. Letní limonáda pro mládež :-)

Klady: největší plus je 11,5% alkoholu a jednoduchý projev. VIVO je chlastací, odpočinkové až triviální, ale zábavné. Úplně suché a mám podezření, že tiché víno před sekundárním kvašením (by) bylo nudné, ale bublinky posunou projev i zážitek úplně jinam. Kyselina vystoupí a víno s citrusovou kyselinou vysušuje jazyk tak, až si představuju minerální závěr. S nízkým alkoholem je to celkem bezpečné pití.

Zápory jsou relativní – triviálnost jsem už zmínil a omluvil, s tím se pojí celkový dojem nevýraznosti projevu a málo vyzrálých hroznů. Nejhloupější na tom je cena. Pet-nat si udělal jako kapric, pro vlastní zábavu, enolog jinak seriozního a tradičního toskánského vinařství Marchesi Ginori Lisci v nákladu pouhých 400 lahví. Vinařství na to vysadilo nesmyslnou cenu 25 EURO, protože… ono to vlastně skoro ani není určené k prodeji, a když jste tak ujetej (ujetá), že si to chcete koupit, tak vycálujte 25 EURO :-) Nadávat na to nebo dávat to za příklad vítězství marketingu nedává smysl, protože viz výše… je to jen hříčka a předpokládám, že většinu ze 400 lahví vypije osazenstvo vinařství nebo návštěvníci degustací. Kdyby byla cena 8-9 EURO, tak bych se hned přihlásil o 120 lahví. Věřím, že spousta lidí by to ocenila jako nenáročné letní pití. Ale neztrácím naději, slečna Fabiola, která mi v Quercetu dělala degustaci, říkala, že letos bude enolog Lorenzo udělat pet-nat znovu. Třeba jich už letos udělá víc.

Reklama: paletu vína pro piemontskou bedýnku mi v úterý spedice naložila, ve středu večer bych ji měl dostat. Doprovodná knížka je už vytištěná, oslavná trička ke sté bedýnce jsou vyrobená. Příští týden mám fofry, takže vyjímečně chci bedýnky rozesílat hned na konci týdne. Těšte se! 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *