Mazzoni přijel!


Upřesním: Tiziano Mazzoni nepřijel, ale přijela paleta jeho vín. Jak se dalo čekat, většina vín je v novém ročníku. Což mě trochu zlobí, ale domácí degustace bude o to zajímavější. Moje zápisky z červnové degustace můžu zahodit a začít od nuly. Paradoxně nejvíc to zpočátku vadilo u neročníkového bílého Iris. U neročníkového vína se zdá, že to je jedno, ale samozřejmě jsem Iris hned otevřel a s nelibostí konstatoval, že víno je hodně zavřené a jiné, než moje vzpomínky z června. Ale když po dvou hodinách dopíjím odloženou sklenku, vzduch vykonal svoje a Iris se blíží původnímu očekávání. 

Iris Vino Bianco NV, Tizziano Mazzoni
Oblíbená piemontská odrůda Erbaluce školená ve velkém sudu. Zajímavá etiketa ve stylu, který nejde k ničemu přirovnat… což vlastně sedí i na samotné víno. Bledá světlá slámová barva, málo intenzivní vůně letní horské louky a jemného koření. V chuti úplně suché s pěknou kyselinou, sevřené, citrusy a málo zralé žluté ovoce, trochu jako kousnutí do prachu. Sud je v pozadí cítit, ale oxidativní projevy popisované v červnu zatím nejsou nápadné. Závěr jde až do slaných a kovových chutí. Víno má rustikální projev, ale je spíš jednoduché a oxidativní složka trochu chybí (dodatečně dodávám, že s postupující oxidací mizí i jednoduchost a rustikálnost). Zatím nepřístupné, ale jak už jsem naznačil výše, poměrně rychle se s okysličením vyvíjí. Po čase se v odstrčené skleničce vytváří zajímavá rovnováha reduktivních a oxidativních podnětů. Víno se úplně promění a zvedne se o dvě třídy včetně toho, co jsem blaženě popisoval v červnu: slaný a mosazný závěr, výrazné oxidativní projevy v rovnováze s reduktivními. Takhle je to nádherný!

Naštěstí jsem Iris doporučoval do bedýnek po dvou, takže případní nedočkavci budou moci odložit druhou lahev na jaro. Ale fakt pomůže dekantace/okysličení, víno se dramaticky změní k lepšímu.

Nebbiolo del Monteregio 2019, Colline Novaresi DOC, Tiziano Mazzoni
Základní Nebbiolo je jiný případ. Mladost a nevyzrálost ve srovnání s červnovým ročníkem 2018 je na něm taky znát, ale nejsilnější dojmy z června sedí: spousta ovoce a jen lehký dotek koření. Ve skleničce je světlejší rubínová barva s lehkou opalizací, nejspíš bez filtrace nebo jen lehce filtrované. Na nose středně intenzivní višně a švestky, v chuti je to podobné. Hodně švestek, kyseliny tak akorát, projev je trochu rozostřený zemitostí a svíravostí mladého dřeva, až jako by vinař nechal kvasit neodstopkované hrozny (z technických poznámek jsem vyčetl jen krátké kvašení v nerezu a 18 měsíců ležení ve středně velkých sudech). V závěru jen lehounký dotek koření, kdybych z červnové degustace nevěděl, že vína z apelace Colline Novaresi ho mívají, tak bych ho nehledal a nenašel. Podle degustace (i podle kalendáře) je Monteregio 2019 krátce po nalahvování a doporučím otvírat v květnu. Teď je to jako švestkový lák s 13% alkoholu, na jaře bude mnohem lepší.

Coste della Sesia 2016 DOC, Mauro Franchino
Základní Nebbiolo nebo přesněji: deklasifikovaná Gattinara od Maura Franchino, kterému prý místní říkají Mistr Gattinary. Od roku 1962 dělá vynikající Gattinaru z tříhektarové parcely na jednom z nejlepších míst v apelaci. Další kousky legendy si schovám až na příště, Coste della Sessa prý dělá jen ve špatných letech z hroznů, které nesplňují jeho představy o Gattinaře. Nechtěl jsem první večer otvírat velká vína, ale lákalo mě srovnání mladičkého, čerstvě nalahvovaného Nebbiola s o tři roky starším vínem.

Temnější granátově rudá barva naznačuje delší maceraci hroznů. Na nose středně intenzivní, krásná a komplexní vůně: masité červené ovoce, kmín, jen jemně sud. V chuti lehké se schovanou, zakomponovanou kyselinou, tělo je tenčí, než naznačuje vůně. Poměrně dost taninů v hladké až sametové podobě, lehký ovocný projev s třešněmi, paprikou. Všudypřítomné koření je mnohem výraznější než u Mazzoniho Nebbiola z Monteregia. 14% alkoholu. Komplexní víno s velkými ambicemi, které se už blíží své ideální době. Za pana Skleničku doporučuju ještě rok nebo dva počkat, na mě jsou taniny a koření ještě hodně výrazné. Už teď nádhera, ale o Vánocích 2023 a později to bude velký!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *