Pár fotek z pátečního Žofína

BL P1390404 Mannucci D

V pátek odpoledne měl na Žofíně průřezovou degustaci dovozce Foltýn Wine. Začnu rovnou největším úlovkem. Na fotce je Roberto Giulio Droandi (vinařství Mannucci Droandi). Psal jsem o něm v roce 2014 v souvislosti s objevem toskánské autochtonní odrůdy Foglia Tonda tady. Pan Droandi mi tehdy poslal brožuru o vinařství i odrůdě a zval k návštěvě. K návštěvě nedošlo, ale po čtyřech letech jsme si mohli potřást rukou v Praze.  

BL P1390402 Mannucci D vína

V roce 2014 se mi jeho Foglia Tonda 2008 zdála být jako rurální, zemitější Chianti. Letos přivezl ročník 2010 – krásně harmonický, hladký až elegantní. Pan Droandi sice už v roce 2014 psal, že víno z Foglia Tonda má schopnost vyzrávat v lahvi, ale tohle bylo krásné překvapení. Navrch přivezl další autochtonní odrůdu Barsaglina 2011 se selskými vůněmi a ovocným projevem, úplně jiným než Foglia Tonda.

A když už jsem v Toskánsku, vinařství Palagetto mělo pěknou Vernacciu 2017, Rosso di Montalcino 2014 a úplně skvělé Brunello 2012 se středomořsky kořeněným závěrem.

BL P1390400 Ars Nova

Zaviňoval jsem se u stolku španělského vinařství Tandem pěkným základním Ars in Vitro 2015, hodně mě bavilo další červené Ars Nova 2013 (na fotce lahev Magnum). Levnější vína Tandemu mají (podle mého názoru) vynikající poměr kvality a ceny. Nadchl mě poysdorfský Weinrieder (jejich GruVe Alte Reben 2011 je hodně plný, koncentrovaný a nádherný, jako ostatně každý ročník). Dost mě bavila některá vína rakouského (weinviertelského?) vinařství Dürnberg, konkrétně Veltliner Tradition 2017 a Gemischter Satz 2016 (ale nepřechutnal jsem ani zdaleka všechno). A vynikající neročníkové Champagne Gardet Brut Blanc de Noirs Premier Cru.

BL P1390405 Piemontskej

Piemontské vinařství Viberti Giovanni mělo hodně pěkné nerezové Chardonnay 2016, příjemnou Barberu La Gemella 2016 s ovocným projevem a zajímavé Langhe Nebiolo 2015. Skutečná nádhera na konec: Barolo San Pietro Riserva 2006 s krásnou parfémovou vůní a koncentrovanou chutí, červeným ovocem. Krásně pitelné, takže jsem snad poprvé v životě nepřemýšlel o tom, jestli se vyplatí vysoké ceny za Barolo :-) V tomto případě ano.

Z jiného soudku – dnes uzavírám přihlášky do vánoční sylvánské bedýnky, v úterý vína objednám a příští týden přivezu. Jestli se ještě chcete přidat, neváhejte! Podrobnosti jsou tady a přihláška tady.

3 thoughts on “Pár fotek z pátečního Žofína

  1. Maestro Roberto. Poznal jsem ho před pár lety na degustaci, pak ho navštívil u něj a v pátek ho zase po dvou letech viděl. Velmi milý pán, který dělá špičková vína, která mi jdou neuvěřitelně do chuti. A sranda, že zmiňujete Tandem, jejich základní Ars in Vitro a Inmune mám právě jako fajn vína s ohledem na cenu. Na ochutnávce jsem byl až po šesté. Dle fotek soudím, že jsme se minuli.

  2. jj, já jsem odcházel dřív. Chtěl jsem si vylepšit image tím, že budu vyplivovat a odejdu střízlivý :-) Jinak jsem už měl v Komunitních bedýnkách Chianti Classico od Droandiho a Ars in Vitro od Tandemu. Už je to pár let, ale třeba Tandem stále sleduju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *