Vavřinec z Roudnice

Svatovavřinecké 2013 pozdní sběr, Lobkovické zámecké vinařství Roudnice
BL P1390387 SV 2013 Roudnice

Etiketa je nepřehledná, titulek jsem opsal až ze zadní strany lahve. Na přední straně je „Saint Laurent svatovavřinecké“ a „Lobkowicz Roudnice nad Labem 2013 Čechy.“ Naštěstí obsah je v pořádku.   

Lahev jsem dostal darem v roudnické vinotéce, dokonce jsem si mohl vybrat z několika možností (Pinot Noir a Svatovavřinecké, pozdní sběr a výběr z hroznů). Z opatrnosti jsem zvolil kombinaci z titulku, Pinot Noir ve výběru z hroznů ochutnávám jedině když se tomu nedá vyhnout. K polozapomenutým sedmdesátoletním pravidlům o výběru vína (vždycky objem 0,75 litru, jedině korek a ne plastová záklopka atd.) bych soukromě přidal jedno, nikdy Pinot Noir ve výběru z hroznů. Tepání domácích přezrálých Pinotů s nesmyslně vysokými přívlastky není nikdy dost!

Až doma při otvírání lahve jsem si přečetl na zadní etiketě 11,5% alkoholu, to mě uklidnilo a naladilo. Na pozdní sběr to vypadá příliš málo, ale na moje očekávání Vavřineckého je to akorát. Jsme na chladném Severu a Svatovavřinecké je tradiční místní odrůda, žádné jihoitalské Primitivo ani španělská Garnacha s patnácti procenty alkoholu. Cokoli nad 12% nasvědčuje přezrálosti (staří vinaři říkávali, že bez řepného cukru Vavřineček neprokvasí na 12% alkoholu, ale poslední roky nám počasí přeje). Technicky je to kvašení v otevřených kádích a školení ve velkých sudech, včetně jablečno-mléčného kvašení. Podle etikety zbytkový cukr 0,1 gramu a kyseliny 4,5 gramu.

Ve skleničce je klasická rubínová barva s temným odstínem a téměř ušlechtilým projevem. Ve vůni hodně strohé, severské, švestkové a málo intenzivní, po čase s aromaty lučních bylin. Podobné to vlastně je i v chuti – stroze švestkové chutě á la lák z kompotu, úplně suché. Víno je ještě dost svěží, ale podle mého odhadu se ovocný projev už vytrácí a víno je na vrcholu nebo kousek za vrcholem. V chuti pevné, odrůdové, bez taninů, krásně pitelné s jemně kořenitým závěrem. Teď ocením nižší alkohol, při celkově jednodušším projevu chuti by vyšší podíl alkoholu mohl rušit (a člověku to připomene, že je dobré hledat ve víně i jiné věci než jen alkohol :-)

BL P1390431 Trnky Podzim

Při hodnocení se vyhnu stobodovce, mezi nabušenými sicilskými Primitivy a chilskými Carmenere by se český Vavřineček mohl snadno ztratit. Projevem není opulentní ani atraktivní, ale naopak tradiční, starosvětský, zakořeněný v tradici domácího vinařství. Má všechno, co má mít velké víno (možná s vyjímkou mezinárodní srozumitelnosti či přitažlivosti) – strohost projevu odráží střídmé poměry českých vinařských miniregionů, krajinu i průběh počasí. Dokonce se hodí do aktuálního podzimního počasí, viz fotka. Po všech stránkách se podobá burgundským Pinotům z méně známých poloh. Roudnický Vavřinec 2013 neohromil, ale potěšil a přinesl střídmé nadšení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *