Pár fotek z francouzských degustací

BL P1410280 Meffre Hermitage

Po dvou měsících jsem zase vyrazil ze Skleničkovy Lhoty do Prahy degustovat! Polovinu středeční degustace pro profesionály v hotelu President jsem prokecal s dovozcem Jirkou Hronem, ale začnu bombasticky. Nejlepším vínem z celé degustace (nepřechutnal jsem zdaleka všechno, ale co už!) byla bílá Hermitage 2015 od Maison Gabriel Meffre. Blbý je, že to je velkej podník a dováží ho Vicom, ale jinak super :-) K ochutnání byla mnohem dražší vína, ale bílá Hermitage byla krásná. Červené Gigondas 2015  taky pěkné.  

BL P1410274 Dom Ruet

Beaujolais a módní přehlídka lahví Domaine Ruet. Zástupce vinařství nepřijel, degustaci vedla slečna z pořádajícího podniku. Trochu škoda, ale zase bylo volnější tempo. Vína mají pěkná, takovou poctivou střední třídu. Ani tak hodně koncentrovaná jako Janin, ani chlastací jako Chateau Durette z posledních beaujolaiských bedýnek. Podle mých poznámek docela precizně odvedená, s přitažlivými vůněmi a pěkným ovocným projevem. Když pominu jasné pecky jako devadesátileté vinice v Brouilly, tak mě bavilo minerální Cote de Brouilly 2017 a úžasně vyvážený kořeněný (a nízkovoltové!) Morgon Grand Cras 2017.

BL P1410287 Théo Violot Bourgogne

Na obrázku je Théo Violot-Guillemard, vinař z burgundského Pommardu. Ještě než skončím u Burgund, malá poznámka k Domaine Saint Vincent z údolí Rhony. To bylo příjemné překvapení odpoledne, ale (viz výše) zakecal jsem se a nemám fotky. Tři červená vína z Cotes du Rhone, dvě z nerezu a jedno ze sudu. Grenache a Syrah v zásadě 50/50, dost expresivní a precizně provedené, vyšší alkohol a pěkné harmonie. Pěkné tradiční etikety, škoda těch fotek!

BL P1410278 Bourg Violot Guill

Zpátky k Burgundám. Osmihektarová pommardská Domaine Christophe Violot – Guillemard má vinice v Cote de Beaune a nakupuje hrozny z Cote de Nuits. Na fotce je úvodní sestava tří bílých. Zhaním první Saint-Romain Clos des Ducs 2017, přes slušnou koncentraci mi tam chyběly kyseliny. Ha, ale moc pěkný Meursault Les Vignes Blanches 2017 už měl navinulou kvasnicovou kyselinu a navíc lehkost a eleganci. Třetí Meursault Premier Cru Charmes 2015 měl plnější žlutou barvu a zralou ovocnou vůni. V chuti hýřil kyselinou, ale byl báječně vyrovnaný, hladký a prostě pěkný.

Nechci si kazit karmu ani vám čtení zbytku textu, ale teď je ta pravá chvíle připomennout jeden burgundský problém, a to jsou ceny. Ceny, ceny… Ceny. Violot – Guillemard je takový mainstream a ceny jsou k nezaplacení. Mnoho let jsem jezdil objevovat nemainstreamové Burgundsko mimo hlavní silnice, a současné ceny mě skoro vyhnaly až za hranice Francie. Soudě podle mých příjmů, Burgundsko není kompatibilní s českými konzumenty.

BL P1410284 Modni prehlidka Bourgogne

Bourgogne Pinot Noir 2014 tenké, taninové, špatně pitelné. Výborné Beaune Premier Cru Cent Vignes 2015 mělo vynikající čistotu projevu, pěkné ovoce. Pommard Premier Cru Les Epenots 2016 s krásnou kyselinou, plností a čistotou. Z nakupovaných hroznů mě moc nebavilo Nuits-Saint-Georges 2016, ale o to víc jsem ocenil Chambolle-Musigny Premier Cru Les Feusselottes 2017. Světlá barva, jednoduchá višňová vůně a podobné v chuti. Višně, dřevo, slušně komplexní s až mediteránským kořením a taniny, minerální slanost.

Z časovch důvodů jsem musel vynechat některá vinařství a napsat o Burgundsku nějaký zjednodušující závěr, že ceny tohle a naše kapsy jinak je zavádějící. Tak to nechme jen jako pár fotek ze středečních degustací…

BL P1410166 Schott Zwiesel

Mimochodem, ve středu jsem se při prvním nakouknutí na bankovní účet cítil jako rocková hvězda. V úterý jsem uzavřel objednávky franckých vín Weingut Horst Sauer, německého Winzer des Jahres 2018 a rozeslal účastníkům potvrzení a žádost o platby. Ve středu ráno se objevil úžasný příliv na účtu. Děkuju, jste skvělí! Večer přišlo potvrzení z vinařství s tím, že víno připraví nejdříve 18. dubna. Zkusím je přemluvit na dřívější termín, ale zatím vychází rozesílka Sauerových Sylvánů, ryzlinků a milerek až po Velikonocích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *