Pravěk v Přerově


Predmostensis protože je to přerovské Předměstí, Mezolit je označení vyšší řady vín vinařství – Neolit slibuje odrůdová vína vyrobená kvašením s řízenou teplotou, Mezolit střední řadu s delším ležením na kvasničních kalech. Paleolit je řada vín školených v sudu a název odkazuje na přerovské naleziště paleolitických pozůstatků lovců mamutů. O projektu Marka Ťápala a Jiřího Koláře s pronájmem pozemků od města Přerova s malým objemem výroby (a malým počtem keřů révy, první výsadby z roku 2014) jsem poprvé psal před dvěma roky, kdy měli hodně zajímavé Chardonnay.  

Kerner 2021 Mezolit, moravské zemské, Vinum Predmostensis
Ambaláž: ryzlinková pistole se šroubovacím uzávěrem, což je v tomto případě naprosto stylové. Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva s lehounkým perlením, na nose (podle očekávání) projev zralého ryzlinku: citrusy, tropické ovoce, plnější harmonická vůně. V chuti je sušší, než sliboval nos, ale pocitově s malým zbytkovým cukrem. Citrusové a meruňkové, středně plné, svěží s pěknou, ale ne přehnanou kyselinou, uměřené, krásně pitelné. V závěru trocha slané minerality a dlouhá citrusová dochuť, 13% alkoholu. Nic složitého, odrůdu si z dávných setkání pamatuju jako blízkého a jednoduššího příbuzného ryzlinku a tady to platí, ale je to čistě provedené a bezvadně pitelné. Dostal jsem darem, na webu vidím cenu 250 Kč. To prosím ano, za 250 dobrá koupě.

Poznámka: k Tramínu z úvodního obrázku nemám podrobnější popis, byl to oříšek. Úplně suché, seversky decentní (málo expresivní), ale s pěknou kyselinou,  zajímavým kamenitým závěrem a celkově selským projevem. Jsem odchovaný expresivními alsaskými tramíny a tohle je skoro protipól. Není to nerezová líbívka a nemusí se to líbit každému, ale mně se to líbilo včetně neustálého přemýšlení, jestli to tak je dobře nebo ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *