Dvakrát Vernaccia, La Lastra a Palagione

Náročný den si zaslouží velkou odměnu. Po návratu z Crete Senesi a Val d’Orcia jsem si otevřel dvě letošní Vernaccie od špičkových producentů. Příležitost dát fotku San Gimignana se ještě naskytne, tak otvírám fotkou nebezpečných zatáček pod Sant’Angelo, Montalcino.  

Vernaccia di San Gimignano 2021, La Lastra
Ve skleničce je (s ohledem na odrůdu) hodně výrazná žlutá barva, na nose typická Vernaccia se žlutým ovocem a zemitostí, která evokuje živočišné vůně. V chuti typické žluté ovoce, tentokrát dost zralé, pěkná kyselina, plné tělo (zase prosím s ohledem na odrůdu). Hodně suché a s ohledem na ročník, ve kterém bude Vernaccia plnější a tělnatější, je to vlastně poměrně tradiční a sevřené. Vinař (zřejmě, hádám) sbíral raději brzy a udržel nízký alkohol (12,5%, super) i tradiční projev odrůdy. Prostě plnější to je, ale stále v tradičních mezích.

Hydra 2021 Vernaccia di San Gimignano, Il Palagione
Další z vinařství, řazených do místní širší špičky. Ve skleničce je plus / minus typická slámově žlutá barva. Na nose velmi expresivní, výrazné aroma zralých citrusů a bílých broskví, intenzivní a harmonické. V chuti vynikající kyselina a úplně suchý projev, byť poměrně plný v těle (plnost a zralost je zřejmě vlastnost ročníku). Zralé citrusy, nezralé broskve a meruňky, super kyselina (já vím, opakuju se). Je to pěkně sladěné, odrůdové včetně minerálního závěru, letos mimořádně důrazné. 13% alkoholu. Po dnešních únavných 400 kilometrech do Val d’Orcia a zpátky to nechci přehánět s objektivitou, ale 90+ bodů určitě. Vynikající, skvělá Vernaccia.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *