Chianti Rùfina a Vernaccia

Začnu zcela bez souvislosti fotkou z Teatro del Silencio v Lajatiku. Já vím, že abstraktní umění není figurativní ani zobrazující. Přesto tahle abstraktní plastika imo zobrazuje dvě figury, které si dělají radost :-) Už jsem o tom psal v říjnu tady, teď jsem si to zajel ověřit.  

Colonneto 2019 Chianti Rùfina DOCG, Travignoli
Před čtyřmi roky jsem od Travignoli přivezl malou zásilku, ale už jsem v tom nepokračoval. Dnes to byl náhodný objev v supermarketu. Na cenovce bylo 5,89 EURO a při placení mi odečetli slevu 2,36 EURO. Výsledná cena je tedy 3,53 a když odečtu DPH, dostanu se na maloobchodní cenu, na jakou jako dovozce nikdy nedosáhnu. Před rokem mě podobný případ odradil od dovozu jiného zajímavého toskánského vinařství. Nestěžuju si, že jsem dnes koupil lacino, ale děsí mě možnost, že budu za dvěstěpade prodávat víno, které se dá v COOPu koupit za 3,53 EURO.

Ve skleničce je klasická toskánská barva, světlejší třešňová s cihlovým nazrálým odstínem. Na nose třešňové Sangiovese, zaoblené velkým sudem, žádný barik. V chuti je to koncentrované a ovocné, se slabší kyselinou, s lesními aromaty pryskyřice a dřeva, ale zase bez bariku. 13% alkoholu. Projevem je to velmi slušné suparmarketové Chianti a jako víno k jídlu (za cenu pod 6 E) v pohodě. Chybí lehkost a něco navíc, ale to se v téhle cenové kategorii nenajde.

Selvabianca Vernaccia di San Gimignano 2021, Colombaio di Santa Chiara
Holubník Svaté Kláry je nejuznávanějším výrobcem Vernaccie, dlouhou dobu to byl vedoucí podnik v SanGi. Selvabianca je jejich základní Vernaccia. Vyrábí se lisováním celých hroznů a vyzráváním s jemnými kvasinkami v nerezových tancích. Lahvuje se na začátku března. Ve skleničce je světlá slámově žlutá barva, na nose citrusy, jablíčka, a náznakem až do trávově zelených tónů. V chuti pěkná kyselina, na odrůdu poměrně robustní tělo, zralé ovoce, citrusy, bílé broskve a jablka. 13,5% alkoholu, plné v chuti a zralé v ovoci. Jestli to není aspoň trochu jako buldozer, tak přinejmenším sedan s třílitrovým šestiválcem. Nebo jinak: projevem připomíná přezrálý Sauvignon. Ale i první Vernaccia 2021 od Panizzi, kterou jsem měl předevčírem, byla robustnější než ročník 2020, takže OK a jsem zvědavý na další vzorky ze San Gimignana.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *