SKB 105, Vino Nobile di Montepulciano

Asi jako každý poslední dny sleduju zprávy z Ukrajiny. Původní depresi a skepsi nahradila naděje, když Ukrajinci překvapivě dobře vzdorují ruskému přepadení. Můj italský kamarád someliér se v pátek zlobil, že Itálie a Německo nepodpořily odstřihnutí ruských bank od SWIFT. Uklidňoval jsem ho, že se to do pondělí zlomí. Věřím, že z rublu se stane ruská lira a za týden se maršálové zbaví Putina. Zpočátku se zdálo, že trh vína dostane velkou ránu: jídlo, teplo a benzin jsou pro život mnohem důležitější a víno je postradatelné. Ve čtvrtek kurz EURO rostl a nebylo jasné, kdy a kde se zastaví. Když zítra objednám víno a budu ho platit za dva týdny, jaký bude kurz? Během víkendu se EURO usadilo lehce nad 25 korunami a nedostatek zásob Sangiovese převážil nad obavami z měnového a světového vývoje.  

Uvažoval jsem o tom, že spočítám ceny na kurz 26 korun za EURO a případný kurzový přebytek pošlu na některé konto pomoci Ukrajině. Jako nápad to sice zní zábavně („Pijeme a pomáháme“), ale je hloupost to spojovat. Kdo bude chtít přispět na pomoc Ukrajině, může to udělat i bez toho, aby koupil Skleničkovy bedýnky. Zrovna tak nemusím já otravovat ostatní, když budu chtít přispět pár korunama. Nakonec jsem konzervativně opsal loňské ceny: vinařství zdražilo jen symbolicky a dokud se EURO udrží do 25,50 tak to nějak zvládnu.

Už posedmé chci přivézt Vino Nobile di Montepulciano z Tenuta di Gracciano della Seta. Ještě před závěrečným vychvalováním vinařství a jejich vín několik aktualit. Americká Wine Intelligence provedla průzkum znalosti vinařských „značek,“ tedy povědomí o světových vinařských regionech. Američané nejvíc znají kalifornské Napa Valley. Hned na druhém místě je s 58 procenty Toskánsko, následuje Champagne (51%), Bordeaux (50%), Burgundsko (47%) a pozor, Sicílie (41%). Čtu to v (pro mě nesrozumitelné) italštině, takže bez podrobností o dotazovací metodě. K tomu jen zmínka o nákupním chování: lidé si primárně vybírají podle znalosti a teprve potom podle obliby. Už před deseti lety jsem na blogu psal, že některá vinařství deklasifikují svá vína, protože IGT Toscana prodává líp, než málo známé italské DOC. A tím se dostávám ke konsorciu z Montepulciana, které se rozhodlo zavést označení „Toscana“ na přední etiketě Vino Nobile di Montepulciano. Na Nobile 2018 už to je :-) Dalším revolučním krokem bude označení místních Cru, významných vinic, na přední etiketě. Consorzio jim říká Pievi, což jsou v Italštině kapličky. Pievi jsou už odsouhlasené, ale projeví se až v dalších ročnících Vino Nobile. V zásadě jde o rozšíření tříčlenné kvalitativní řady: k současné triádě Rosso – Vino Nobile – Riserva přibudou ještě Cru / Pievi.

Tenuta di Gracciano della Seta (web) je tradiční vinařství v Graccianu, vesničce u Montepulciana. Poprvé jsem tam byl v září 2015 a od roku 2016 je pravidelně dovážím. Dvakrát jsem s nimi získal diplom Best Winery na soutěži Prague Wine Trophy. Původně mě zaujala vyrovnaná kvalita už od základního Rosso di Montepulciano, v posledních letech jsem úplně propadl kouzlu jejich Vino Nobile. Jejich Riserva je velké víno, ale obecně je jejich Vino Nobile nákup s vynikajícím poměrem kvality a ceny. Rosso je pořád dobré, jen můj soukromý zájem se už posunul o stupeň výš. Všechna vína jsou z odrůdy Sangiovese. Rosso jsou mladší výsadby zpracované v nerezovém tanku, Vino Nobile je z velkých sudů a Riserva z bariků a pěristovek. Poslední roky už mají bio-certifikaci, ale myslím, že to vůbec nezměnilo jejich postupy. Dělají všechno stejně, jen to teď mají certifikované.

Vybral jsem jen tři vína, rosé ze Sangiovese jsem přeskočil. Stálo by jen o desetikorunu míň než Rosso, ale Rosso je o stovku lepší :-) Sestavit bedýnku o šesti lahvích ze tří druhů může být komplikované, sestavil jsem jako vodítko několik variant.

Bedýnka A, nejlevnější
3x Rosso di Montepulciano 2020 – 270 Kč
3x Vino Nobile di Montepulciano 2019 – 430 Kč
celkem 2100 Kč

Bedýnka B
3x Rosso di Montepulciano 2020 – 270 Kč
2x Vino Nobile di Montepulciano 2019 – 430 Kč
Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2017 – 660 Kč
celkem 2330 Kč

Bedýnka C
2x Rosso di Montepulciano 2020 – 270 Kč
2x Vino Nobile di Montepulciano 2019 – 430 Kč
2x Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2017 – 660 Kč
celkem 2700 Kč

Rosso di Montepulciano 2020 už znáte z loňských bedýnek. Vino Nobile 2019 jsem v říjnu ochutnával ze sudu a bylo skvělé (třetí fotka shora). Fotka z loňské degustace mi připomíná, že pro fanoušky jsou k dispozici ještě dvě vína v lahvi Magnum (1,5 litru).
Magnum Vino Nobile di Montepulciano 2019 za 900 Kč
Magnum Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2017 za 1360 Kč

Jako obvykle, můžete si namíchat jakoukoli kombinaci šesti (nebo víc) lahví podle vlastního výběru. V ceně je i doprava Českou Poštou jako Balík na Poštu, v Praze po domluvě víno přivezu sám. Objednávky prosím do pátku 4. března, potom víno objednám a pokusím se ho přivézt co nejdříve. Prakticky to vychází na jarní pozdrav s první rozesílkou nebo rozvozem po 21. březnu. Těším se, že se přidáte, přihlásit se můžete tady.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *