Návštěva v Graccianu

BLOG P1250552 Julio Straccia

Tenuta Gracciano della Seta (web), výrobce Vino Nobile di Montepulciano, mě zaujala už před dvěma roky na pražské degustaci pořádané Consorziem di Vino Nobile. Tentokrát jsem si domluvil návštěvu, provázel nás asistent enologa Julio Straccia.  

BLOG P1250563 Mošt Sangiovese

A protože bylo uprostřed sklizně, začali jsme stylově v cuvérii degustací čerstvého nezkvašeného moštu Sangiovese. Podnik sídlí v historickém statku v Graccianu, ale vinařský provoz je kompletně nový, z roku 2012. Kapacita vinařství je 2300 hektolitrů, roční produkce je něco přes 100.000 lahví.

BLOG P1250562 prohlídka tanků Gracciano

Pohled do cuvérie, v nerezových tancích se školí jen základní Rosso di Montepulciano. Ostatní vína zrají ve velkých padesátihektolitrových sudech ze slavonského dubu a francouzských tonneau (500 litrů),  minimálně bariky. Od etiket přes odrůdové složení a sklepní zpracování až po chuťový projev vín jde o tradiční Vino Nobile.

BLOG P1250591 Gracciano staré lahve

Nerezové Rosso di Montepulciano 2014 mělo krásnou hlubokou barvu a svěží, lehký a kulatý projev. Vino Nobile 2012 s ovocnou až parfémově rafinovanou vůní mělo mnohem hlubší chuťový projev se zřetelnou sázkou na eleganci místo robustnosti. Neokázalé a krásně pitelné. Vino Nobile Riserva 2010 je 95% Sangiovese a 5% další tradiční odrůdy Cannaiolo s komplexním zralým projevem. A protože se víno už blíží vyprodání, ochutnali jsme i ročník 2011. Ještě trochu zavřený, s květinově ovocnou vůní, slušnou kyselinou a koncentrací, zatím dodně svěží a důraznější směrem do ovocného projevu.

BLOG P1250598 Gracciano DEGU

Stejně jako před dvěma roky v Praze se mi moc líbil konzervativní projev vín a především konzistentní kvalita a styl ve všech třech červených vínech. Julio Straccia mi potvrdil, že pro vinařství je nejdůležitější kvalita dvou základních červených (Rosso a Vino Nobile), protože tahle dvě vína tvoří skoro 90% produkce vinařství. Za mě veliká spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *