Před třemi roky jsem pod názvem Naslouchejte šumu! představil první sektovou bedýnku. Název měl upozornit na podceňovaný fakt, že při pití a hodnocení sektů funguje kromě zraku, čichu a chuti taky sluch :-) Když jsem v letošním létě poslouchal všudypřítomné řeči o horku, vedru, suchu a tropech, napadlo mě, že ze všech vín nejlépe sekt dokáže přinést úlevu od vedra. Decentní šum praskajících bublinek kysličníku uhličitého ochlazuje smysly a uklidňuje duše pijáků – naslouchejte šumu!
Náhoda mi přihrála parádní objev, sektovou manufakturu Gut Hermes v moselském Krövu. Na ceníku mají šest sektů, některé jsou vyprodané a nakonec jsem vybral tři (a doporučím především dva z nich). Potěší vás cenové retro – protože jsou to přímí výrobci (pěstují vlastní hrozny a mají veškerou technologii na výrobu sektů, takže nevyužívají žádné externí dodavatele), mám od nich nabídku za ceny, které jsem viděl naposledy před šesti nebo deseti lety. Má to jeden háček, a tím je podmínka odebrat alespoň paletu. Bez vás to nedokážu, budu potřebovat hodně objednávek, jinak to nedokážu využít.
Jsme na Mosele, takže základním materiálem vín je Riesling. Napřed seznam sektů:
2015 Riesling Sekt Brut – 360 Kč
2015 Riesling Sekt trocken – 360 Kč
2014 α Riesling Sekt brut – 580 Kč
celkem 1 300 Kč za tři vína (bedýnka A3)
U základních dvou sektů potěší nízký alkohol (11,5%) a perfektně připravené základní tiché víno. Už jsem na blogu psal, že technologii na výrobu sektů vinařství pořídilo z fandovství, sekty jsou koníčkem zakladatele Georga Hermese (horní foto). Vinařství dnes už vede jeho syn Martin, a kromě vlastních sektů vyrábějí sekty pro několik desítek vinařů v blízkém okolí. Minulý týden při degustaci ve vinařství jsem měl dojem, že hroznům na sekt věnují větší péči, než hroznům na tichá vína – suchý sekt v tomto ohledu působí precizněji než základní suchý ryzlink.
Pokud jde o zbytkový cukr, je to sektová klasika – nejmenší obsah má brut. Sekt trocken je stejné základní víno plus vyšší obsah dozážního likéru (a tedy víc zbytkového cukru). Jako častý obhájce sladkých vín v tomto případě naprosto seriózně doporučuju… brut. A rovnou celou krabici!
2015 Riesling Sekt brut má plnější citronově žlutou barvu (všechny ryzlinky od Hermesů vynikají barvou, myslím, že i mladé 2017 jsou plnější), vytrvalé drobné perlení. Na nose je nazrálá komplexně ryzlinková vůně (hlavně zralé citrusy). V chuti perfektní a silná kyselina, která víno udrží pevné a svěží i druhý den v načaté lahvi (vyzkoušeno!). Malý zbytkový cukr dodává pocit plnosti, ale moc se neprosazuje v chuti. Citrusy, čistota, typický moselský břidlicový projev. Hodně dlouhé, v dochuti příjemně drží právě kyselina pevná jako lano- na takové kyselině byste mohli vytáhnout Octavii z příkopu.
2015 Riesling Sekt trocken. Už jsem napsal, že je to stejné základní víno a jiná dozáž, plnější a o chlup sladčí projev. Ale když nabízím sekt do tropických veder letošního léta, tak raději první Brut.
2014 α Riesling Sekt brut. Luxusní sekt, hlavně použitými hrozny, při degustaci to pro mě byla záhada. V proměnlivé vůni je vanilka, ale podle vinaře víno nebylo v sudu, jen v nerezovém tanku a trochu déle leželo na kvasnicích. V chuti květiny a ovoce, mineralita, oříšky a celkové plnější, krémový projev. Úplně suché. Rozumím tomu, že cena bude problém, ale kdo vyhledáváte sekty, doporučuju k pěti nebo šesti základním Brutům přidat jednu Alfu. Za mě by to naslepo dalo 90 bodů / 100.
Cenově to vychází na 2 160 Kč za 6x Riesling Sekt Brut (bedýnka A6) nebo 2 380 za 5x Riesling Sekt Brut + 1x 2014 Alfa Riesling Sekt brut (bedýnka A5). Můžete zvolit i výše popsanou základní trojici za 1300 Kč nebo jinou sestavi podle vlastního výběru.
Ryzlinkové sekty by do vedra stačily, ale jak už jsem naznačil, abych dosáhl na podobné ceny, musím od Hermesů odvézt celou paletu. Proto vám nabídnu další specialitu vinařství, a to je Pinot Noir pěstovaný na moselské břidlici. Nebudu to moc komplikovat, Spätburgundám čili Pinotu Noir věnuju podrobnější text někdy v týdnu, dnes jen stručně:
2016 Spätburgunder trocken – 270 Kč
2015 Spätburgunder Edition trocken – 390 Kč
2016 α Spätburgunder J Barrique trocken – 530 Kč
celkem 1 190 Kč za tři vína (bedýnka B3)
Na rozdíl od skromnějších a elegantních Pinotů z vápencových podloží jsou Pinoty z břidlice (podle očekávání) efektně ovocné a bohaté. Za sebe mám jednu výhradu, všechny tři mají 13,5 až 14% alkoholu, mně by úplně stačilo o bod míň. Velké plus: červená vína z Mosely, jakkoli se moc nevyskytují, prozrazují fascinaci ryzlinkem. Pinoty jsou bledé, růžové, nebo vinaři rovnou vsadí na Dornfelder a připraví ho jako bílé víno, bez macerace slupek. Tady to neplatí, všechny tři Pinoty od Hermesů jsou nádherně vybarvené, poctivě macerované. Kvalita vpodstatě kopíruje cenu – první je základní ovocný Pinot, po německém způsobu čistě udělaný a odrůdový. Druhý je důraznější s malým podílem barikových sudů a pečlivým výběrem hroznů, s expresivně ovocným břidlicovým projevem. Třetí je kompromis mezi moselskou břidlicí a burgundskou elegancí, má to nejlepší z obojího.
Last but not least, Riesling. Sám dovážím ryzlinky od Karla Erbese z Ürzigu a nechci v tom dělat zmatek, ale jsme na Mosele a Riesling je Bůh. Už jsem tady psal, že jsem Gut Hermes objevil díky 94 bodům za jejich 2017 Riesling Filius feinherb na soutěži Best of Riesling 2018. Soukromě si myslím, že 94 body byl omyl a že jejich sekty jsou lepší, než čtyřiadevádesátibodový Filius, ale na to může mít každý svůj názor. Vybral jsem z degustace ve vinařství dva suché ryzlinky:
2017 Riesling Creation Kröv Steffenberg trocken – 320 Kč
2016 α Riesling Kröv Steffenberg trocken – 480 Kč
První Riesling Creation je svěží, koncentrovaný ryzlink se silnou kyselinou, ale kontury a celkový projev ukazují na víno z rovinatých plání, ne ze strmých svahů. Mimochodem, v Ürzigu se vinice zvedají rovnou od řeky, ale v Krövu je mezi Moselou a kopci kilometr nebo dva rovinky či pozvolného stoupání. Scenérie trochu připomíná Alsasko s Rýnem a Vogézami v dálce. Alfa Riesling 2016 dostal před rokem 89 bodů na soutěži Best of Riesling 2017 a je prostě vynikající. Intenzivní vůně s botrytickými tóny, v chuti hladké, elegantní, krémové s výrazným minerálním závěrem. Tohle stojí za objevení. Oba ryzlinky jsou (stejně jako sekty) z pravokořenných vinic a spontánně kvašené, bez přidání selektovaných kvasinek.
Nechce se mi nabízet jako třetí víno čtyřiadevadesátibodový 2017 Riesling Filius s jedovatým komentářem Podívejte se, jak se odborníci můžou seknout. Na doplnění do trojice doporučím buď zdvojit některý Riesling nebo (v případě volby základních sektů z první trojice) právě teď přidat 2014 α Riesling Sekt brut. Cenově to vychází následovně:
2017 Riesling Creation Kröv Steffenberg trocken – 320 Kč
2016 α Riesling Kröv Steffenberg trocken – 480 Kč
2014 α Riesling Sekt brut – 580 Kč
celkem 1 380 Kč, bedýnka C3
2017 Riesling Creation Kröv Steffenberg trocken – 320 Kč 2x
2016 α Riesling Kröv Steffenberg trocken – 480 Kč
celkem 1 120 Kč neboli bedýnka C2. Za sebe doporučím zdvojit raději Alfu, to by potom vyšlo na 1 280 kaček. Je to mnohem lepší poměr kvality a ceny.
Je mi jasné, že tentokrát to se třemi bedýnkami A,B,C není jednoduché, ale snad si z toho něco vyberete. Nakonec to není složité – sekt, Pinot Noir a Riesling :-) V pátek 10. srpna bych chtěl přihlášky uzavřít a víno objednat. Přihlášky budu potvrzovat, až bude jisté, že mám dost objednávek na to, abych mohl garantovat ceny. To by mělo být do pátku dané, a v případě úspěchu bych chtěl víno přivézt v týdnu do 17. srpna. Tentokrát prosím jen přihlášky po šesti nebo více lahvích, po třech lahvích bych množstevní podmínku vinařství nesplnil. Jako obvykle, ceny platí při vyzvednutí v síti Uloženky.cz, poslání s Českou Poštou je s příplatkem za poštovné. V Praze budu zase devět a více lahví po domluvě rozvážet do práce nebo domů. Budu potřebovat vaše přihlášky a zálohové platby, přihlásit se můžete tady. Naslouchejte šumu!