Senzační nerezová Barbera

IMG_9517 děti Casavecchia

Od začátku ledna jsem měl poklidné dva týdny s dětmi, ale s blížící se Galapřehlídkou PWT jakoby se čas zrychloval. V pátek přijela obří degustační zásilka piemontských vín, v pondělí mi Stefan Erbes poslal návrh seznamu vín na středeční ochutnávku v dejvické restauraci Nahoře a Dole. Už se to blíží :o)

Tématem týdne jsou vína piemontského vinaře Gianluky Battaglio. V říjnu jsem s ním v Itálii přechutnal devět jeho vín a udělala na mě dojem konzistentní kvalita celé produkce. Ale když máte na seznámení a degustaci třicet minut, vždycky se nad vámi vznáší nebezpečí omylu. Mít doma láhev a volnej večer je něco jiného, než degustační půlhodinka. Z mých říjnových poznámek vyčtu jen, že vinařství sídlí jihovýchodně od Turína ve Vezza d’Alba, na půl cesty mezi Asti a Albou. Malý podnik, roční produkce asi 40.000 lahví, takže podobná velikost jako u nás třeba vinařství Krásná Hora. K mé nelibosti slušně dlouhý seznam odrůd, ale všechny jsou v Piemontu téměř povinné – Arneis, Barbera, Dolcetto, Bonarda, Grignolino, Moscato a Nebbiolo. Navíc šardonka jako úlitba globalizaci. Ale napsal jsem vinaři, že pro mě je nejdůležitější Barbera. Poslal tři, v pondělí jsem otevřel tu základní, z nerezového tanku.

Ardi 2012, Piemonte Barbera DOC, Az. Battaglio

P1130070 Ardi 2012 Barbera

V poznámkách z října mám jen „jednoduché lehké pití, silná výrazná vůně“ :o) Jak se jeví doma? Lahev má tradicionalistickou etiketu. Pozor, není to DOCG Barbera d’Asti, ale „jen“ Piemonte Barbera, i když o rozdílech mezi dvojím označením původu nic nevím. Jen si můžu domýšlet, že označení Barbera d’Asti náleží jen menší oblasti kolem města Asti, zatímco Piemonte Barbera se může pěstovat v celém Piemontu. Temně rudá třešňová barva, klasika, snad jen trochu světlejší. Nádherná vůně vyzrálého ovoce a zpočátku i kůže (po několika hodinách se kůže vytrácí), stobodová! V chuti lehké, s umírněnou kyselinou, červeným ovocem a zase aroma kůže. Kořenitost, která se drží na patře dlouho po polknutí. Jemné, ne příliš tělnaté, lehké pití, s jen načrtnutou strukturou. 13% alkoholu. U mě 88-89 bodů/100. Na devadesát to není, ale kdoví, jak by to dopadlo naslepo? Čisté ovoce a kůže posouvají víno o kategorii výš, ale jednoduchá struktura chuti prozrazuje pravdu, totiž že je to víno s cenou do dvou stovek!

A to je přesně to, co budeme letos po listopadovém triku ČNB všichni tak těžko hledat, výborné víno s cenou pod dvě stovky!

One thought on “Senzační nerezová Barbera

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *