Mladé Auslese nebo staré? Volím mladé.

Mladý Riesling je ideální jako tečka za úspěšným dnem. Dcera v pátek složila přijímačky na střední školu, večer jsem ji napodobil a otevřel přitom lahev moselského ryzlinku (jako v TV seriálech – v předchozím dílu jste viděli). Na závěr jsem si za odměnu otevřel lahev moselského Auslese.

BL P1410312 2017 Auslese Erbes

2017 Ürziger Würzgarten Riesling Auslese, Karl Erbes
Když na etiketě moselského ryzlinku chybí údaj o sladkosti (trocken / halbtrocken / feinherb atd.) tak je to sladké. Hodně sladké. Zmiňované údaje jsou něco jako varování: to nekupujte, je to suché, polosuché nebo jen trochu sladké… to opravdu dobré je vždycky sladké a tedy bez varování. Prostě Riesling.

Ročník 2017 byl v tomto ohledu štědrý, hrozny byly hodně vyzrálé. Už Erbesovo Spätlese 2017 šlo do tropického ovoce a dalo se mlsat podobně jako jsme v sedmi letech hltali zmrzlinu, ale Auslese je ještě o patro výš. Jediné upozornění na to, že přichází vyšší třída, je dlouhý celokorek v hrdle lahve (jinak vinařství stále víc přechází na šroubovací uzávěry), ale k tomu se dostanete teprve když zaplatíte vyšší cenu, seberete odvahu a strhnete cínovou záklopku.

BLOG P1290674 Karl Erbes cedule

Světlá citronová barva se zlatým odstínem, na nose vosk, propolis, botrytis a citrusová přezrálost. V chuti jde rovnou do botryticky propolisových tónů, krásná a silná kyselina to drží a vyrovnává celkově zralý až přezrálý ovocný projev. Typická moselská čistota, spousta ovoce až do ananasu a manga, med a jako bonus pouhých 7,5% alkoholu. Tohle víno se hodí uložit do chladničky a chodit na něj při všemožných záminkách ráno, v poledne i večer, usrkávat celý týden nebo ještě déle. Limetky, mango, ananas a smetanová zmrzlina v jedné skleničce spolu s alkoholem vhodným pro děti (7,5%).

Za mě 93 bodů teď a klidně mě zabte, ale radím nečekat a vypít. Po třech dnech v chladničce 92 bodů. Pro mě mají podobné robustní slaďáky největší kouzlo se silnou kyselinou a velkou svěžestí. S ubývající svěžestí se to nezlepší ani za sto let. Žádnej spěch není, ale víno potřebuje především harmonii a jestli časem kyselina ubere na důrazu, tak i kdyby Robert Párkr přidal pár bodů, vínu samotnému to vůbec nepomůže. Vypít, dokud je tak dobré!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *