Velká medaile pro sladký ryzlink

P1130142 Michal Šimon Třinec

Několikrát jsem se setkal s tím, že zákazníci komentovali vinařství Karl Erbes slovy, oni mají dobrý ty sladký vína… (taky jeden vinař přímo v Ürzigu to říkal). Cítil jsem v tom nevyslovený osten vůči suchým vínům a měl jsem pokaždé potřebu je hájit: ale oni mají dobrý všechny ryzlinky, nejen slaďáky! Po včerejšku už mě to asi přejde, sladký 2010 Ürziger Würzgarten Riesling Auslese** dostal na soutěži Prague Wine Trophy rovných 94 bodů.           

P1130724 2010 Auslese xx

Výběr vína pro soutěž byl snadný. V lednu byl Stefan Erbes tři dny v Praze, tak jsem ho požádal o radu. Má z čeho vybírat, jen poslední vydání ročenky Gault & Millau hodnotí osm jeho ryzlinků z ročníku 2012 přes 90 bodů. Přesto mi okamžitě doporučil dvě starší vína, z kterých jsem vybral to jedno.

V každé jiné kategorii než mezi sladkými víny by 94 bodů stačilo na šampiona. Dostat 94 bodů a nevyhrát je tak akorát na hejt, ale nikdy nevíte, jestli někdo nepošle do soutěže ještě lepší víno :o) Vytěžil jsem z toho alespoň jedno malé soukromé vítězství.

Stálí čtenáři už vědí, že prodávám víno (Bedýnky) způsobem připomínajícím reality show. Když jsem ale tady psal vlastní hodnocení zmiňovaného vína, váhal jsem, jestli mám napsat i bodové hodnocení. Vždycky se může stát, že to porota bude vidět jinak, a kdyby víno dostalo na soutěži 84 bodů, připravil bych si parádní ostudu. Nakonec jsem svoje body zveřejnil, ale uzavřel jsem text opatrným přáním „Teď jen jestli mi ty body vyjdou i na soutěži.“ Po šesti týdnech se mi ulevilo, taková shoda skore potěší!

Pokud jde o prodej, víno stojí 665 Kč a je ho jen pár lahví tady, takže ani 94 bodů velký význam nemá (ale pokud bude zájem, rád objednám další!) Je to jen šťastná kombinace vyzrálého botrytického ryzlinku s tóny kandovaného ovoce a výraznou kyselinou ročníku  2010, výlet do světové extratřídy s perspektivou dvaceti let archivace. O významu bodování napíšu někdy příště :o)

3 thoughts on “Velká medaile pro sladký ryzlink

  1. Tak to je super zpráva, už vím co si budu přát k narozeninám :-) O víkendu otevřené ÜW Spätlese trocken 2012 bylo krásné, jemné, ovocné, nic v něm nevyčuhovalo, všeho akorát, ocenili i pivaři :-) , Erbes je klasa a ty body si zasloužíte oba.

    1. Děkuju za tip na 2012 UW SP trocken! Právě jsem ho otevřel a moc se mi líbí. Do právě vyhlášených ryzlinkových bedýnek jsem ho nenominoval, protože si ho pamatuju z prosince jako pichlavé, neučesané víno s malým pleasure factorem :o) slibné, ale málo příjemné. Ale od loňska se krásně srovnalo a volá po dokoupení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *