Domácí degustace moselských ryzlinků 2013

V pátek přišel balík se vzorky čerstvě nalahvovaných vín z ročníku 2013. Na pondělí jsem ohlásil degustaci a pozval několik čtenářů. Bylo to narychlo, nakonec přijeli jen tři. Co jsme zjistili?

P1140203 UW Erbes 6x

S novým ročníkem má Weingut Karl Erbes nové etikety. Moderní, noblesní, a přestože jsem v těchto věcech konzervativní, líbí se mi. Druhý postřeh je, že Erbesovy nulatřináctky nejsou přesířené (nebo mi to při degustaci na zahradě uniklo:), jakkoli to jinak u moselských ryzlinků se stoupajícím zbytkovým cukrem není nic vyjímečného. Budu se na to muset zeptat v Ürzigu. Třetí postřeh je, že 2013 dala hodně koncentrovaná vína. Tvrzení „úroda byla poloviční, ale hrozny extrémně kvalitní“ je už vinařský folklór, po kterém obvykle následuje informace o zvýšení cen. Závěry o celém ročníku nechci dělat z pěti vzorků, ale vína byla skutečně koncentrovaná.

P1140208 UW 2013 ALTE REBEN

1. 2013 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben. Inovace, loni neslo víno na etiketě jen feinherb, letos už přiznává staré výsadby (Alte Reben). Ovocné, nabušené, s nahořklým minerálním závěrem. Lípa, ovoce a koncentrace, přitom lehké a dobře pitelné. Potřebuje ještě měsíc nebo dva ležet, ale už teď je výborné, bude atakovat devadesátibodovou hranici.
2. 2013 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett. Lehčí vůně včetně „mokrého hadru,“ v chuti cukr ještě převažuje nad kyselinou, ale má delší minerální závěr. Zřetelně rozbité nedávným lahvováním, ale vyroste.

P1140225 2008 UW kabinett Erbes

3. 2008 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett. Nazrálá vůně s rozvíjejícími se petrolejovými tóny, totéž v chuti. Typický, čistý, lehký moselský kabinetní ryzlink. Měl jsem ho už v prvních moselských bedýnkách v listopadu 2012, ale chtěl jsem se ujistit, že se petrolejové tóny nerozvinuly příliš. Podle mého názoru je víno teď na vrcholu, sotva se vyvine dál. Koupit a vypít!
4. 2013 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese. Ve vůni odrůdové (lípa, kytky, ovoce), v chuti zatím nevýrazné s vyšším zbytkovým cukrem a mnohoslibným minerálním závěrem. Dámské pití, ale po zkušenostech s vývojem tohoto ryzlinku (ročník 2004 byl skvělý příklad) bych ho nejradši koupil 200 lahví a uskladnil na deset roků.
5. 2013 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese „Kranklay.“ Výrazně ovocná vůně až do přezrálých medových tónů. V chuti ještě přebývá trochu cukru a čeká na probuzení kyseliny, dlouhatánská ovocná dochuť. Víno na dlouhou archivaci, ale paradoxně jedno z nejpřitažlivějších na pití „už teď.“

P1140220 UW Auslese 2013 Erbes
6. 2013 Ürziger Würzgarten Riesling Auslese. Velmi jemné, ovocné, koncentrované a dlouhé, ale příliš mladé, škoda ho pít už teď.

Děkuju všem třem kamarádům, kteří si udělali čas a pomohli mi s degustací. Pro srovnání vývoje vín jsem otevřel i 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb a snažil se vysvětlit svoje zkušenosti s tím, jak rychle se moselské ryzlinky v lahvi vyvíjejí. Už jsem tady psal, že toužím po chřestové bedýnce, ale první bílý chřest chci oslavit s moselskými ryzlinky. Už v listopadu a v lednu mě Stefan Erbes varoval, že v roce 2013 byla sklizeň hroznů sotva poloviční proti roku 2012. Nejsilnějším mementem bylo moje zklamání, když jsem se v říjnu dozvěděl, že moje nejoblíbenější víno z ročníku 2012 je už vyprodané. Letos se kabinet a Spätlese z vinice Erdener Treppchen vyprodaly rovnou z lahvovací linky a vůbec nepřijdou na trh. Takže jsem poptal aktuální stav zásob některých starších vín a chci honem vyhlásit moselskou bedýnku, abych mohl přivézt aspoň něco z ročníku 2013. Stay tuned :o)

5 thoughts on “Domácí degustace moselských ryzlinků 2013

  1. A ten UW Alte Reben je tedy feinherb ačkoliv není takto na etiketě deklarován? To už zase začnu mít v těch vinětách zmatek… :-)

    1. Ano, podle zbytkového cukru je to feinherb a podle polohy a sklepního zpracování je to stejné/podobné jako 2012 a 2010 feinherb (ten dostal 89 bodů a zlatou medaili na PWT 2013). Jen je teď konečně deklarované na etiketě, že je to ze starých keřů.

  2. Správné rozhodnutí, vyhlásit a dovést moselské ryzlinky. Vyčkávat a otálet by se nemuselo vyplatit. První „chřestění“ , i když zatím jen s bílým chřestem mám za sebou. Klasika, chřest s holandskou omáčkou a k tomu RR Ried Klaus, Federspiel 2009 Jamek, Wachau. Fajnová záležitost. Vzhledem k chladnějšímu počasí se chřest trošku zpomalí a na zelený si budeme muset ještě pár dní počkat. P.S. Stavím se :-)

  3. Nějak si nemůžu pomoct, ale starší etiketa se mi líbí více, asi nostalgie :) budu si muset nějakou odlepit a schovat :) Jinak moselská bednička ano :-)

  4. Díky za poučnou degustaci :) Třeba to někdy zopakujeme z vlastních zásob…

    Na Alte Reben jsem zvědavý, až se mi nechtělo věřit, kam se za rok může posunout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *