Máme prezidenta i Sauvignony

Radostné zvěstování všem bedýnkářům, loirské Sauvignony z Domaine de Villargeau přijely! Sešlo se několik příhodných okolností, například několikadenní teplá fronta nad Evropou s teplotami přes deset stupňů, vinařství rychle připravilo paletu k vyzvednutí a spediční kancelář hned sehnala řidiče, a v deset večer mám víno vyložené. Sice jen s mizernou fotkou z mobilu, ale hned jsem otevřel svoje oblíbené Sans Complexe, ročník 2022.

Miluju napínavé ochutnávání roztřesených vín hned po dojezdu a vyložení palety. Dřív jsem se toho bál (víno by se mělo nechat několi dní uklidnit…) ale teď si to užívám jako luxus. Ročník 2022 vinař lahvoval před pár dny, o to víc jsem byl zvědavý na první okus nového ročníku. Loni jsem pod tlakem Covidu Sauvignony nepřivezl a o to víc mi chyběly. Praktická informace: V pátek budu sestavovat všechny objednávky, na rozvoz a rozesílání dojde až v pondělí. Druhá praktická informace: když jsem v pondělí psal o slaném croissantu s lososem k moselským ryzlinkům, platí to i o Sauvignonech z Loiry. Ukusuju k vínu listy salátu s kozí Lučinou a je to dobrý.

Sans Complexe 2022 je nejvyšší ze tří nerezových Sauvignonů, výběr hroznů z vinic na vápenci, ale s následným „německým“ zpracováním. Krátké lisování a dekantace moštu, kvasí odkalený mošt v tancích s řízenou teplotou (=s chlazením). Dnes jen rychlé poznámky: je to úplně suché, ale až třeskutě suché, s říznou a důraznou kyselinou, v ovoci hodně citrusy (a physalis). Taky hodně minerální, na první ochutnání až příliš, protože víno je zatím hodně tenké. Chybí mu robustnost, kterou si pamatuju z dřívějších ročníků, takže nejdůležitější dojmy jsou čistota, řízná kyselina, minerální projev a poměrně dlouhý (minerální) závěr. 13,5% alkoholu, pije se to dobře, ale celý projev je ještě hodně ostrý. Domýšlím si, že to je mládím a že v červnu se víno víc otevře do ovocného a opulentnějšího projevu, ale v zásadě nemám nic proti minerálním Sauvignonům s říznou kyselinou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *