Mezi dvěma Sauvignony

V předchozím textu jsem ohlašoval příjezd Sauvignonů z Loiry (a zamordování první lahve), dnes report z okusu základních vín dvou ročníků.
Villargeau Blanc 2021, Domaine de Villargeau
Villargeau Blanc 2022, Domaine de Villargeau

Do bedýnek jsem objednal právě nalahvovaný ročník 2022 a vinaře jsem poprosil o krabici ročníku 2021. Srovnávání je nejlepší zábava a po roční pauze se Sauvignony z Villargeau se chci zorientovat v ročnících a ujistit se, že jsem s 2022 neudělal chybu. Villargeau Blanc 2021 je sauvignonová klasika: kovově žlutá barva, na nose meruňky a broskve a celkem plná, zralá vůně. Za mě je tam i maličko zelených tónů, ale převládá zralé ovoce. V chuti výborná kyselina a zralé ovoce, celkově komplexní projev včetně malého podílu zelených aromat, podobně jako ve vůni. Je to rozkošatělé, nazrálé, poměrně pestré, i když složené z jednoduchých vstupů. 12,5% alkoholu. Za mě dominuje nazrálost a doporučoval bych rychle vypít, ale já většinou piju vína hodně mladá a často se v tom s lidmi neshodnu :-) V zásadě je to typický Sauvignon s lehce nazrálým projevem.

Villargeau Blanc 2022 je vzhledem skoro totožné, ale ve vůni a v chuti se výrazně odlišuje. Vůně je lehčí, měkčí, méně intenzivní, je to jako přivonění k čerstvým meruňkám. V chuti docela jednoduché, meruňkové, s potlačenou kyselinou. Když jsem si otevřel samotnou 2022, bylo to velmi příjemné (hlavně nepřítomnost zelených aromat), ale k Sauvignonu kyselina patří a při srovnání s 2021 je jí nápadně méně. Hladký projev, víno se krásně a snadno pije, ale typických odrůdových znaků je míň. Velmi slibný je kamenitě kořeněný závěr. 13,5% alkoholu naznačuje, proč je míň kyseliny i zelených tónů. Nedokážu odhadnout, jestli se za tři měsíce víno srovná a přiblíží klasickému odrůdovému schématu s vyšší kyselinou, ale mám po krabici obou ročníků, takže to můžu průběžně sledovat a srovnávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *