Dvakrát z Alto Adige


Suchý sekt z Chardonnay, 7,90 EURO v supermarketu. Původně jsem chtěl ocitovat Ferdu Mravence: Nebuď smutný, to se stává. Pokaždé se nevyhrává! ale na konci lahve si myslím, že za to vlastně vůbec není špatné. Koupit za necelé dvě stovky klasicky kvašený sekt (= s druhotným kvašením v lahvi) a odsoudit ho by vyžadovalo fakt špatné víno, a to Angelo Grigolli určitě není.  

Angelo Grigolli Metodo Classico Brut, Trento DOC
Když to vezmu popořadě, tak barva je úplně super, plnější žlutá do zlatova. Vůně je odrůdová (Chardonnay), svěží. V chuti je to velmi strohé, suché, se slušnou kyselinou, málo zralým ovocem a krátké až středně dlouhé. Můj první dojem byl, že to je vyrobené z málo zralých hroznů a kromě kyseliny a alkoholu (12,5%) tam není nic navíc, ale… samozřejmě, že sekt musí mít především kyselinu a hrozny na sekt se většinou sbírají jako první, tedy před plnou zralostí. Víno je čisté a technicky dobře udělané, jako aperitiv bez dalších ambicí za 195 kaček to vlastně vůbec není špatné.

Pinot Noir 2021, Cantine St. Michael – Eppan
Špičkové vinařství z Alto Adige je ve skutečnosti obrovské vinařské družstvo. Založeno roku 1907, má 385 hektarů vinic a vyrábí 2,5 milionu lahví ročně. Dnešní Pinot je náhodný objev v supermarketu – popravdě jsem jej nějakou dobu okukoval a nakonec mě zlákala nízká cena.

Podle webu pocházejí hrozny ze dvou vinic v nadmořské výšce mezi 400 a 550 metry s jižní expozicí, podloží tvoří vápenec a naplaveniny. Hrozny kvasí v nerezových tancích, školení (včetně jablečnomléčného kvašení) probíhá ve velkých sudech. Ve skleničce je světlá rubínově červená barva, na nose středně intenzivní až intenzivní aroma lesních plodů a švestek, zpočátku s ostřejším kořenitým projevem. V chuti je to typický Pinot s vyšší koncentrací a ostřejším projevem, mladý, hutný, energický. Úplně suchý, trochu severský německý styl, zemité tóny, ovoce rozhodně nedominuje, ale pěkně doplňuje zemitý a kořenitý základ. 13,5% alkoholu. Energie a intenzita jsou zpočátku až přílišné, ve skutečnosti jsem si s prvním douškem myslel, jestli neprobíhá malolaktická fermentace, ale byl to omyl. Soukromě odhaduju, že to je nové lahvování a že víno bude ohlazenější a příjemnější za rok nebo za dva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *