Krásně nenapravitelní, Les Impénitents 2015

P1190805 staré keře na kraji Fleurie

„Odpusťte mým rtům, že nacházejí potěšení na těch nejnepravděpodobnějších místech,“ říká se v klíčové scéně (mého oblíbeného) filmu Dobrý ročník. Platí to i opačně, někdy se najde zklamání nebo zmar na těch nejméně pravděpodobných místech. Jako když jsem loni ochutnával španělskou Garnachu z Capçanes ze 105-letých výsadeb s jedním kamarádem. Zjevně mu víno nechutnalo a nespokojeně to komentoval: „Já ti nevím, co lidi na těch starých vinicích mají. Kde je psáno, že víno ze starých keřů musí být lepší než z mladých?“  

Nikde to psáno není, dokonce jsem tady už několikrát opatrně psal, že současný trend terroir a hledání odrazu původu hroznů ve víně není ani samozřejmý ani jediný možný. Je to jen jeden z možných konceptů kvality, totiž ztotožňovat kvalitu vína s tím, jak dokáže odrážet svůj původ a vznik. Překvapující na tom byly jen dvě věci. Jednak to, že (přes všechny zasvěcené a emotivně vypjaté) debaty o kvalitě vína se lidé nedokáží shodnout ani na tom, v čem kvalita vlastně spočívá. A druhé překvapení bylo, že dotyčný kamarád se prodejem vína živí. Takže dnes poznámky o Gamay ze stoleté vinice v Morgonu pro ty, kteří věří na terroir a na to, že kvalita vína je daná jeho schopností zrcadlit odrůdu a původ.

P1190774 Claude Emmanuelle Desvignes

Les Impénitents je malá parcela na morgonské vinici Javernières (Côte du Py), vysazená v roce 1914. Vinařství Desvignes ji zpracováví a lahvuje separátně, ale vpodstatě stejně jako všechny ostatní vinice. Jsme v Beaujolais, karbonická macerace je tady zákonem. Všechno kvasí ve velkých betonových nádobách (částečně odstopkované, částečně s třapinami) a myslím, že Benoit Desvignes taky všechna vína lahvuje ve stejné době. V polovině července, devět měsíců po sklizni a vykvašení. Obvykle kolem data narozenin své sestry Emmanuelle. Když jsem tam byl v létě 2015 dva dny po jejích narozeninách, říkali, že ten den od tří ráno lahvovali, aby to stihli než začne horko.

BLOG P1270329 Benoit natahuje Cote du Py

Podobná vína ze starých výsadeb jsou na delší archivaci a obvykle se jim několik let vyhýbám. Předchozí dva ročníky byly tak robustní a tělnaté (a taky pepřovité:), že je bylo škoda otvírat brzo (popravdě byly rok nebo dva po nalahvování nepřístupné až nepříjemné). Ročník 2015 jsem s Benoitem ochutnával v prosinci 2015 z betonového tanku a byl už tehdy krásně pitelný, svěží a ovocný. Takže jsem si k zimnímu přezkoušení archivních lahví vybral právě Impénitents 2015.

BL P1400132 Impenitents Desvignes

Les Impénitents 2015 AOC Morgon, Louis Claude Desvignes
Napřed zlá slovíčka: korkové špunty zakapané voskem nebo plastem mě děsně otravují. Rozumím tomu, že to při prodeji ve vinotéce vypadá noblesně, ale je o funkčnosti pochybuju a otvírání takových lahví je prostě otrava. Jinak je to stylizovaná burgundská lahev s černou etiketou a stylizovaným obrázkem zvířete, pravděpodobně krávy :-) Ve skleničce je temná hustá černorudá barva s typickým fialovým odstínem. Na nose ukázkové odrůdové Gamay, zralá zelenina, tmavé ovoce a těžký květinový tón vadnoucích růží. Kůže. Ve vůni by se dalo hledat a nalézat dlouho. V chuti je malé potvrzení předchozí zkušenosti s degustací nehotového vína, chuť je už hodně srovnaná, harmonická, působí lehce a svěže. Ani nemá cenu pitvat a analyzovat jednotlivé složky chuti, je to hodně komplexní a celistvý projev. Pěkná kyselina, v ovoci ještě trochu drsné, ale plynule a hladce přechází do dlouhého závěru (s lékořicí a jemnými taniny) a do dlouhé dochuti. Tradiční pepřová tečka není k nalezení, rozpustila se v dlouhatánském závěru. Je to velmi neokázalé, víno je koncentrované se 14% alkoholu, ale nijak to nevystavuje.

P1400144 Imnpénitents 2015 Desvignes

Pokud si kvalitu vína taky odvozujete od jeho schopnosti odrážet terroir, tak tohle je i naslepo jasné Gamay z Beaujolais. Přes možné očekávání od horkého ročníku 2015 a stoletých výsadeb je příjemné a harmonické. Nejen že vzbuzuje respekt a obdiv, ale už teď je to radost pít. Za pana Skleničku 94 bodů / 100 s tím, že se bude ještě nejmíň 5 let zlepšovat (a body mohou přibývat).

BL P1190901 Cesta do Morgonu

Připomínám aktuálně vyhlášené beaujolaiské bedýnky! Impénitents v nich nebude, ale šest zajímavých a zábavných Gamay z šesti různých Cru Beaujolais ano, všechny z vinařství Chateau de Durette. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *