Fotoreport: jak se dělá degustace

BL AA 020 Sushi

Při organizaci a přípravě degustace vín musíte myslet na spoustu věcí současně. Kolik přijde lidí, kolik máte vín a kolik porcí jídla k tomu, radši víc než míň ale zase jídlo musíte objednat pět dní předem a večer před akcí se určitě dva nebo čtyři odhlásí. Když potom na začátku degustace prezentujete to nejlepší sushi v Praze od sushiqueen.cz, tak zavtipkujete, ať si to nikdo nezapomene vyfotit. Protože za hodinu už bude pozdě. Doma jsem zjistil, že mám jen tuhle rozmazanou fotku z mobilu čtvrt hodiny před začátkem degustace. Prostě když to budete dělat dost dlouho, tak nejspíš uděláte všechny chyby, které se udělat dají. Ale nakonec to myslím prošlo docela dobře a bylo to fajn :-)

BL P1400159 Jurgen otvírá lahev

Jak se dělá degustace? No musíte přijet trochu dřív a otevřít lahve. Jednak je musíte zkontrolovat (korek, teplota, projev… je to jak má být?) a jednak malá dávka alkoholu zaplaší nervozitu, viz předchozí odstavec. Co dnes bude špatně?

BL P1400163 Jurgen tasting

Dělali jsme se Stefanem Erbesem už popáté degustaci moselských ryzlinků pro čtenáře Skleničkova blogu. Stefan si přivezl kamaráda – vinaře z Urzigu. Jurgen Schmitz na fotce otvírá lahve a degustuje vína. Degustovali jsme všichni. Kluci si potřebovali odpočinout po dlouhé cestě a já, viz výše, zahnat nervozitu, jestli jsem na něco nezapomněl.

BL P1400204 Modni prehlidka 5 1440

Degustace byla ze dvou půlek. Aktuální ryzlinky v ceníku (2017 a 2016) s malým přesahem, sudovým vzorkem ročníku 2018. Nefiltrovaný, plnotučný, nehotový ryzlink by v hlasování mezi mladými víny asi vyhrál. Druhá půlka byla vína, která Erbesové v devadesátých letech dělali pro urzigské vinařství Christoffel – Berres. Berresy proslavil hlavně Erdener Prälat.

BL P1400191 Stefan nalévá já fotím

Stefan Erbes rozlévá a já si to fotím. Taky jsem vykládal docela zamotanou historii Preláta, něco o moselských vinicích a tak vůbec.

BL P1400183 diskuse až hádka

Tady zřejmě výklad vzbudil zájem nebo rovnou kontroverzi. Když máte na degustaci dva moselské vinaře, tak si můžete spoustu věcí vyjasnit, vyříkat, vysvětlit. Někteří si možná vyjednali brigádu na sběru hroznů, jiní velký nákup vína. Uvidím večer v e-mailu :-)

BL P1400169 základní informace

Základní informace pro ty, co tam nebyli: Prelát, to je takové malé moselské Romanée Conti, a my jsme měli Preláty z let 1993 až 1997. Všechny z původního jádra Preláta ještě před rozšířením v letech 1971 / 81. Ale ty roky ani nemá smysl vypisovat bez znalosti historie.

BL P1400176 Stůl

Ještě jednou pohoda u kulečníkového stolu. Zdá se, že párování sushi s 25 let starými ryzlinky báječně funguje. Teď bude nejtěžší vymyslet za rok něco lepšího.

Připomínám aktuální beaujolaiskou bedýnku: podle počtu přihlášených už je jasné, že bedýnka bude a hraje se jen o to, kolik Beaujolais přivezu (a kdo se stihne přidat). Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady. Těším!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *