Katalánský pozdní sběr

Na přelomu roku vychází vinařští průvodci a vyrojila se spousta hodnocení vín, ale tohle je mazec. Z časové posloupnosti snad bude jasné, že jsem se nerozhodoval podle cizích hodnocení, ale někdy mi to dodatečně udělá radost. V říjnu jsem se poprvé setkal s katalánskými víny z Celler de Capçanes, v listopadu je přivezl (bedýnky) a v prosinci vyšlo několik hodnocení.

BL 4 Garnachas 1440Nejrenomovanější evropský vinařský časopis Decanter hodnotil břidlicovou Garnáču (jednu ze čtyř terroirových Garnache – písek, jíly, vápenec, břidlice) 92 body / 100. Tak snad Andy Jefford ví, co dělá :-) protože jsem to víno měl v bedýnkách za 300 kaček včetně poštovného. Ale je fakt pěkný! Samozřejmě jsem Garnachu propagoval jako srovnání čtyř různých terroir, ale vždycky dodával, že je výborná i sama o sobě. Jeffordovy poznámky o všech čtyřech Garnáčách jsou tady.

BL P1350047 Cabrida

Bedýnkový Costers del Gravet 2015 má ve španělském průvodci Proensa pěkných 91 bodů a navíc Cabrida 2015 aneb Garnacha ze 105 let starých vnic dostala v Proensa úplně bláznivých 97 bodů (je to tady). Cabridu jsem pro vyšší cenu běžně nenabízel, ale s ohledem na skore nebylo 900 Kč tak moc  :-) Když jsem o ní psal sám (tady), raději jsem se hodnocení vyhnul: pije se tak příjemně a samozřejmě, že jsem tomu nechtěl věřit a bál se, že moje vysoké hodnocení by bylo poplatné konzumaci alkoholu (hodnotitel by správně neměl polykat, ale vyplivovat).

Už jsem jednou na blogu posměšně psal, že svět vína by byl přehlednější, kdyby cena vína souvisela s kvalitou. Třeba kdyby vína hodnocená do 85 bodů nesměla stát víc než 150 Kč, do 89 bodů maximálně 300 a tak dále… Jako na potvoru to tak není. Hodnocení vína je subjektivní a kvalita s cenou nesouvisí. Občas se dokonce ukáže, že můžete dostat za 300 kaček víno hodnocené 92 nebo za tisícovku víno bodované 97/100. Jsem rád, že takové štěstí často navštěvuje Skleničkovy bedýnky. Berte to rovnou i jako reklamu na aktuální Chianti Rufina z vinařství Travignoli! Governo z Travignoli určitě nedostane 97 bodů, ale jedno má s Cabridou společné – pije se krásně!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *