Ještě dva kabinety z Ürzigu

BLOG P1290735 Erdener Treppchen Cedule

Podruhé o moselských kabinetech z vinic pana Christoffela (a sklepa pana Eymaela). Z včerejšího článku zopakuju úvod a přidám fotky z červencové procházky po obou zmiňovaných místních vinicích.  

Robert Eymael z ürzigského vinařství Mönchhof si v roce 2001 pronajal od dnes už osmdesátiletého Hanse Lea Christoffela 3,5 hektaru pravokořenných vinic na dvou místních tratích Ürziger Würzgarten a Erdener Treppchen. Dodnes vína z jeho vinic lahvuje separátně, jako Joh. Jos. Christoffel Erben. Poprvé jsem je koštoval na prvomájové degustaci v Ürzigu roku 2014 s panem Eymaelem, bavila mě čistota a preciznost moselského stylu.

P1290805  2015 ET KAB a UW KAB FH Christoffel

2015 Erdener Treppchen Riesling kabinett, Joh. Jos. Christoffel
Klasický moselský kabinet se vším všudy, učebnicový příklad. Nízký alkohol (8,5%), vyšší zbytkový cukr (odhadem 50 gramů na litr), lehkost a svěžest. Minimálně botrytidy, v moselských kabinetech už můžou být i botrytické hrozny, ale v roce 2015 někteří vinaři sklízeli brzy, aby se jí vyhnuli.

Bledá citronová barva, lehká a svěží vůně citrusů a tropického ovoce, dokonalá čistota. V chuti nástup kyseliny s citrusy a tropickým ovocem, svěží, čisté, s jemným grepovým a  minerálním závěrem. Hlavní dojem je čistota a pitelnost. 88 bodů / 100.

BLOG P1290643 Anča na UW copy

2015 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb, Joh. Jos. Christoffel
Světloučká citronová barva s drobným perlením na stěnách sklenky. Příjemná herbálně-citrusová vůně vyniká čistotou. V chuti dobrá kyselina, lehké (11% alkoholu), citrusové, díky výraznější kyselině působí tence i přes lipové tóny a jemně kořenitý grepfruitový závěr. Příjemně čisté, vyvážené. 87 bodů / 100.

Mimochodem, moje dvanáctiletá dcera byla na Mosele už podruhé a moc se jí to líbilo. Hned po návratu pravila, že bysme měli hned jet zase. Jestli jí zájem vydrží, vypiplám z ní someliérku, někdy o tom napíšu víc :-) Dnes jen tolik, že nové moselské kabinety a suché Spätlese vinařství Karl Erbes najdete ve Skleničkově sklepě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *