Suchý kabinet z Mosely

P1140452 Monchhof

Robert Eymael z ürzigského vinařství Mönchhof si v roce 2001 pronajal od dnes už osmdesátiletého Hanse Lea Christoffela 3,5 hektaru pravokořenných vinic na dvou místních tratích Ürziger Würzgarten a Erdener Treppchen. Dodnes vína z jeho vinic lahvuje separátně, jako Joh. Jos. Christoffel Erben. Poprvé jsem je koštoval na prvomájové degustaci v Ürzigu roku 2014 s panem Eymaelem, bavila mě čistota a preciznost moselského stylu. Od té doby jsem se přistihl, že si jejich etikety (stylizované jako oltářní triptych, moc se mi líbí!) pletu s víny jiného ürzigského vinařství, Jos. Christoffel Jun., které jsou s pouhými dvěma hektary ještě větší raritou. Při červencové návštěvě jsem koupil trojici kabinetů (to je tradiční místní disciplina a svým způsobem i prubířský kámen vinařova umu) a chci postupně zveřejnit poznámky, tak jak na ně dojde.  

P1290793 Christoffel KAB Trocken

2015 Christoffel Riesling kabinett trocken, Joh. Jos. Christoffel Erben
Už jsem tady psal, že suchý kabinet je na Mosele (a obecně v Německu) něco jako bílá vrána nebo dvouhlavé tele. Ne že by se vůbec nevyskytovaly, ale spíš jako omyly přírody než jako klasická norma. Robert Eymael dělá kromě klasického sladkého kabinetu z Erdener Treppchen a polosladkého z Ürziger Würzgarten pravidelně i suchý. Směsný, bez označení původu, jen jako Christoffel kabinett, a zřejmě v něm skončí méně vyzrálé hrozny z obou zmíněných vinic. Označení trocken sice v němčině znamená totéž, co naše suchý, ale pro tahle vína jsem už kdysi dávno zavedl označení německy suchý. V Německu to znamená všechno do devíti gramů zbytkového cukru, a s vysokými kyselinami ročníku 2015 bych si vsadil na kyselinu i cukr přes 7,5 gramu.

Ve skleničce hodně bledá citronová barva, na nose hodně příjemné citrusy, svěží květinové vůně s přesahem až do bonbónů. V chuti svěží až do počáteční perličky, s pěknou kyselinou a citrusovým projevem, lehké, nádherně čisté, s příjemně kamenitým minerálním závěrem. Krátké až středně dlouhé. Při degustaci ve vinařství jsem byl úplně nadšený, u celé lahve doma je dojem nižší díky celkové jednoduchosti a menší koncentraci, ale harmonii, lehkost a pitelnost tenhle kabinet má, a krásnou. Za mě 86 bodů/100.

P.S. Moselské ryzlinky ročníku 2015 z ürzigského vinařství Karl Erbes jsou nově zase ke koupi ve Skleničkově sklepě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *