IWSP degustace Masciarelli

P1280526 Ballroom Hilton

Už několikátý zápisek z IWSP v Hiltonu tentokrát můžu rozdělit na dvě části. Marina Cvetic a ostatní. 69 vystavovatelů v honosných interiérech Hiltonu. Morava, Slovinsko, itálie, Francie, Německo… ale jedna degustace nakonec překonala všechna očekávání i zkušenosti. Vinařství Masciarelli z italské Umbrie.  

P1280552 Trebbiano Marina Cvetic

Vinařství bylo založeno roku 1981. Dnes má 300 hektarů vinic a vyrábí 2,5 milionu lahví ročně, etikety mi vzdáleně připomínají abruzzské vinařství Valentini. Trebbianem d’Abruzzo Marina Cvetic 2013 jsme degustaci začali. Z vinařství jsem pár dní před degustací dostal e-mail, zběžně jsem prohlédl jejich web a usoudil, že to bude jen další přezrálé Trebbiano s vysokým alkoholem a nízkou kyselinou, ale to byla chyba. Kryomacerace hroznů, kvašení v nových barikových sudech a šestnáctiměsíční vyzrávání na kvasničních kalech. Suché, minerální, dubové, s dobrou kyselinou a ovocem, ambiciozní a elegantní víno v burgundském stylu, ale působící naprosto přirozeně. To byl jasný skok do evropské první ligy. Druhé Chardonnay IGT Marina Cvetic 2013 už nebylo překvapení, stejný styl použitý na Chardonnay s typickým ovocně přitažlivým projevem odrůdy.

Montepulciano d’Abruzzo DOC San Martino Riserva Marina Cvetic 2013 je další typická místní odrůda, kterou Masciarelli rehabilituje – Montepulcianu i Trebbianu zničily pověst levná supermarketová vína založená na vysokých hektarových výnosech. Teprve pečlivější a patriotičtější vinaři se v posledních letech snaží vylepšit těmto dvěma odrůdám reputaci. Podle poznámek z Chiary Colella kvašení v nerezovém tanku a potom 14 měsíců v nových barikových sudech. Temná barva, čistá ovocná vůně, ze které bych barik asi nepoznal. V chuti perníkové se zralým ovocem a pěknými taniny. Typické Montepulciano, ovšem s vyjímečně kultivovaným projevem. Mimochodem ještě není v prodeji, zatím se prodává ročník 2011. Za mě zase zásah do srdce, stejně jako Trebbiano.

P1280553 Masciarelli

Montepulciano d’Abruzzo DOC Villa Gemma Rosso 2007. Ještě důkladnější výběr hroznů a vyšší ambice: džemovité červené ovoce, robustní a hodně plné víno pro mimořádné příležitosti. Pro mě udělané víc k obdivování než k pití, předchozí Montepulciano mě bavilo víc.

Cabernet Sauvignon IGT Marina Cvetic 2006. 16 měsíců v nových barikových sudech, zralé v ovoci a nazrálé v lahvi, s dobrou kyselinou, a podle štiplavých taninů v závěru stále ještě není na vrcholu sil.

Tři vína z místních odrůd mě zaujala mnohem víc než dvě z mezinárodních. Trebbiano a Montepulciano jsou vína, která úplně nově definují odrůdu, vzbuzují obdiv a respekt, ale přitom taky radost, je to úplná oslava vína (a pití). Přesně tohle bych chtěl pít, taková vína bych chtěl do Skleničkových bedýnek. Od úvodního Trebbiana bylo jasné, že to je poklad, ale trápila mě nejistota ohledně ceny (soukromě jsem odhadoval 35 EUR a víc). K ceně jsme se nedostali, Chiara Colella mi zkazila těšení informací, že vinařství už má v Čechách dovozce (Tři Zlaté Růže). No přesto trvám na tom, že to jsou mimořádně skvělá vína :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *