Zaháním ryzlinkový absťák

Napřed hlášení pro podporovatele blogu a bedýnkáře – moselské ryzlinky (Rieslingy!) dnes přijely a první várku mimopražským jsem už poslal Uloženkou. Pražáky bych chtěl zavézt zítra a v pátek. Srovnání už měsíc nalahvovaných kabinetů s minulý týden lahvovanými Spätlese zatím vyznívá pro kabinety. Kabinet je už hotovější víno, Spätlese slibuje víc a se znalostí předchozích ročníků (od roku 2009) vím, že splní.

P1280518 2015 UW SP AR ERBES

2015 Ürziger Würzgarten Spätlese Alte Reben feinherb, Weingut Karl Erbes
Pro mě splněná očekávání, kromě minulého (příliš botrytického) ročníku to pro mě bylo asi nejpřitažlivější víno od Erbesů. Doufal jsem v opakování směru z roku 2012, což se splnilo právě lehkostí projevu (2013 byla důraznější). V květnu 2013 jsem dvanáctku odložil jako zatím málo vyhraněnou, v září jsem se divil, kam se vyvinula.

Týden po nalahvování a hned po příjezdu náklaďákem, takže s rezervou. Světlá žlutá citronová barva s drobným perlením na stěnách skleničky. Ve vůni vyzrálé citrusy a mokrý kámen, v chuti pěkná důrazná kyselina a zralé ovoce (zase citrusy), plnější tělo se zbytkovým cukrem. Díky kyselině spíš lehké a dobře pitelné, v závěru vystupuje kamenitá mineralita a bohužel taky síra, viz poznámka o lahvování. I díky znalosti vývoje předchozích ročníků od 2009 si dovolím tipovat zlepšování, sedmdesátileté výsadby na Ürziger Würzgarten mu daly dost do vínku. Mlaďoučké, náznaky elegance se objevují už teď. Víno má podle analytických dat kromě 11% alkoholu i silnou kyselinu a zbytkový cukr, má z čeho růst několik let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *