Prvomájový pozdní sběr

Na prvního máje blbli extrémisti všech barev. Pana Skleničku sužovala zablokovaná záda, s tím se moc zábavy neužije. Bohatě mu to vynahrazovaly zprávy z domova i ze světa. Pan Sklenička totiž přemýšlí o tom, co čte a slyší, a proto má taky stále dobrou náladu:-)

Rozcvička před degustací. Velmi příjemné … :-)  

Líbací česnek! Vo co, že někdy jindy než na čarodějnice by tahle zpráva úplně zapadla????

Když už mám zdravotní problémy a nemůžu vyjet někam na košt, plkat v sokolovně s dávno neviděnými známými a pomlouvat ukořistěná vína, našel jsem si náhradní zábavu. Sjíždím mladičké moselské kabinety 2015 a pouštím si k tomu videa z finálových slepých degustací Master Sommeliera a podobných seancí. Vždycky, když to podle poznámek už-už vypadá na Riesling, zkoušený neomylně pozná novosvětskou směs Sauvignonu a Semillonu nebo něco (ze středoevropského pohledu) podobně obskurního. Enjoy!

Chablis 13087386_1805128206376939_2484359881060962845_n

No ale teď vážně. Fotozáplava petrolejek z vinic v Chablis dává tušit, že ročník 2016 bude mít vysoké kyseliny a brzkou petrolejovou nazrálost. Globální oteplování? Blbost!

Mrazy ničící úrodu hroznů se letos na Moravě nevyhnuly ani těm, kdo v minulosti propagovali svažité terény a dobře vybrané lokality jako ochranu před jarními mrazy. Na jednu stranu rozumím přebujelému rozšíření Hibernalů, Rubinetů a dalších novošlechtěnců, na druhou stranu pochybuju, že v současné konkurenci má smysl pěstovat novošlechtěnce jako konkurenci dovozovému Tempranillu, Merlotu, Sangiovese a dalším velkým odrůdám. Nemůžu si pomoct: v českých zemích je příliš mnoho vinic na nevhodných místech (a osázených nevhodnými odrůdami). Shoda patriotických konzumentů i vinařů na tom, že na Moravě dokážeme vypěstovat (a vyrobit) vynikající červená vína je obdivuhodná, jen je škoda, že se podobně sebevědomá prohlášení neobjevují v době pravidelných jarních mrazíků a zpráv o devadesátiprocentních ztrátách ve vinicích. To není škodolibost, jen volání po názorové stálosti.

Saint-Romain otevřené sklepy

Vegetariánský svět by byl zdravější, bohatší a chladnější, píše Milana Kadeřábková, studentka marketingu na nejmenované vysoké škole, tady. To víte, proč vegani (kteří mimochodem nepijí alkohol) nadprůměrně často umírají na cirhozu jater? Tak se nad tím zamyslete, to je dobré vědět. Protože kdo přemýšlí o zprávách (a pije víno), ten má stále dobrou náladu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *