Régnié Exception 2021, Beaujolais z Durette

O Exception jsem tady už v předchozích letech dvakrát psal, že to bylo nejlepší víno z Durette. Před rokem si tohle hodnocení získalo Chénas Fidelité. To píšu jen pro ilustraci, že Durette vozím už čtvrtý rok, ale obě vína jsem snad ještě nikdy neměl současně. Vždycky bylo jedno vyprodané. Před rokem mě okouzlilo Fidelité, které letos nebylo na ceníku s tím, že se nový ročník bude lahvovat až na jaře. Na můj dotaz mi vinař odpověděl, že Exception 2021 už je taky vyprodané. Napsal jsem mu, ať na to nekouká a jednu krabici mi pošle pro soukromé účely, a vyšlo to.  

Régnié Exception 2021, Château de Durette
Odrůda je Gamay, Durette má v Régnie 8,4 hektarů. Exception pochází z malé (0,8 hektaru) parcely Les Petites Bruyères s šedesátiletými výsadbami na žule. Kvasí karbonickou macerací v betonových tancích (jen desetidenní macerace) a školí se dalších osm měsíců (stále v betonových nádržích, žádné dřevo.

Ambaláž odpovídá nejvyšší řadě vinařství, ale cena jen střední řadě. Tlustostěnná lahev, celokorek, etiketa v černé a stříbrné. Ve skleničce je světlejší rubínovka višňového odstínu, na nose třešně a višně. Středně intenzivní a čisté. V chuti středně intenzivní až intenzivní, odbouraná jablečná kyselina, husté a koncentrované. Hodně plné tělo, třešně a višně, černý rybíz, pěkná struktura, ale jen lehce načrtnutá – přechod z těla do kořeněného závěru je lehký a živý jako vánek, dlouhá dochuť. 13% alkoholu, podle projevu typické Beaujolais, ovšem nadprůměrně živé, koncentrované a elegantně hladké.

S gustem vypisuju v úvodu základní technické informace a docházím k tomu, že o sklepní zpracování vůbec nejde. Podobně jako letos Morgon Hommage a loni Chénas Fidelité i Régnié Exception je vyrobené klasickým božoléským postupem, tedy karbonickou macerací v betonové nádrži. Poměrně krátkou maceraci a většinové odstopkování mají všechna vína z Durette společné. Rozdíl je zřejmě jen ve výběru hroznů, nic jiného mě nenapadá.

Nejlepší na tom je, že to ani zdaleka není nejdražší víno z Durette. Zlí jazykové budou tvrdit, že jako degustátor vyrostlý na Třech Gráciích a Buškovi z Velhartic neocením drahá a dobrá vína, ale ať jdou někam! Tvrdím, že úměra čím dražší, tím lepší neplatí.

Připomínám právě vyhlášenou sauvignonovou bedýnku z francouzské Loiry! Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *