Fattoria San Donato podruhé: Vernaccia a Vermentino 2020

Před týdnem mě zaujala Vernaccia 2019 a Chianti 2018 z Fattorie San Donato. Po několika dnech jsem tam zajel, přechutnal celý sortiment a přivezl si dvě bílá vína na podrobnější zkoumání doma.

Vernaccia di San Gimignano 2020 DOCG, Fattoria San Donato
Základní jednoduchá ambaláž a drcený korek. Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, na nose zralé citrony, broskve a květiny. Výrazné mosty na stěně skleničky a 13,5% alkoholu (to je na Vernaccii hodně). V chuti suché, s pěknou, výraznější kyselinou, středně plné (na Vernaccii), ovocné (citrusy, jablíčka), důrazně naostřené alkoholem. V závěru chuti lehounká kořenitá tečka. Proměňuje se s ohřátím, zastudena jsem našel odrůdově příznačné mandle, při ohřátí je zábavnější, pestřejší a nepůsobí tak reduktivně. Čistá Vernaccia, jakou byste asi čekali, pokud znáte San Gimignano. Od ročníku 2019 jsem očekával zklamání tady a byl hodně příjemně překvapený, 2020 je „tak jak byste Vernaccii chtěli,“ ale bez překvapení. Podle alkoholu a svěžesti tipuju, že se taky ještě může půl roku nebo rok zlepšovat.

Vermentino 2020 IGT Toscana, Fattoria San Donato
Jen IGT, protože v denominaci San Gimignano a Chianti Colli Senese nepatří Vermentino mezi schválené odrůdy. Díky tomu není výrobce svázaný předpisy, pokud jde o ambaláž, a lahvuje Vermentino do stylizované burgundské lahve. Ve skleničce je o stupeň světlejší žlutá barva, na nose zprvu neurčitá reduktivní vůně, po dvou minutách už zralé citrusy a žluté ovoce. V chuti výborná kyselina, tenké tělo s citrusovým projevem a vyšším alkoholem (narozdíl od Vernaccii je tady 14% cítit), lehce štiplavě kořenitý závěr. Krásně čisté, skvěle pitelné. Vzhledem k alkoholu doporučuju chladit, ale s ohřátím rychle zmizí reduktivní tóny a víno se zase posune jinam.

Před deseti dny mě lehké Vermentino s moravskou kyselinou nadchlo ve Fattorii Il Palagio, teď má nápadně podobnou kyselinu Vermentino z menšího sangimignanského vinařství. (Vermentino z Palagia mělo jen 12% alkoholu, což je mi sympatické. Jen chci dodat, že se mi zdá, že vyprahlé vápencové půdy u San Gimi zřejmě přejí Vermentinu a dávají mu krásné kyseliny.) Italská vína se v zásadě vyrábějí k jídlu, Italové je (skoro) vždycky kombinují s jídlem. Ani tohle nejsou žádná meditativní vína, ledaže byste si v lednu nebo v únoru doma zatopili na 35 stupňů, pustili si z CD cikády a promítali si na zeď fotky z letní dovolené. Ale na letní zahradu k salátu nebo večer s pizzou jsou vynikající.

Reklama: připomínám aktuální skleničkovskou bedýnku s Vernaccií, Vermentinem a Chianti z Fattorie San Donato. V pátek večer víno naložím a v sobotu přivezu, příští týden budu rozesílat první bedýnky. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *