SKB 97, Vernaccia di San Gimignano je zpátky

Už po třinácté za sebou zdravím z Toskánska. Z cesty mi zbývá necelý týden a pokud jde o to, co všecho bych ještě chtěl stihnout a vidět, tak by nestačil ani měsíc. Několikrát jsem byl v San Gimignanu a okolí, setkal se s několika vinaři včetně dnes už důchodce Stefana Grandiho. Mám hned dva nové objevy, dva možné dodavatele Vernaccie. Jako vhodnější se mi zdálo začít s vinařstvím Fattoria San Donato.  

San Donato je osada nebo samota pár kilometrů od San Gimignana, podle některých informací to bývala etruská vesnice s keramickou výrobou. Na vinicích údajně nedávno objevili etruský hrob z pátého století před naším letopočtem. V roce 1932 koupil Fattorii San Donato Umberto Lenzi, děd současných vlastníků, a daroval ji dceři Miolanne, která se provdala za muže jménem Arrigo Fenzi. Tím mi to v první chvíli pěkně zamotala, protože se mi příjmení Lenzi a Fenzi pletlo. V současnosti vinařství vede Umberto Fenzi a jeho žena Federica. Bio-certifikaci mají od roku 2009. Na vinicích pěstují především Vernaccii a Sangiovese, doplněné v menším množství odrůdami Ciliegiolo, Colorino, Malvasia, Merlot, Vermentino a Syrah. Samozřejmě pěstují olivy a vyrábějí olej, provozují agriturismo a další aktivity.

Celý sortiment vín je dost široký, pro začátek jsem vybral základní bílá vína a základní Chianti. Vyšší verze Chianti a Arrigo neboli IGT Syrah, Merlot a Sangiovese mají vyšší ceny, mně by se soukromě do letních veder líbila především Vernaccia a Vermentino s výraznými kyselinami. Tentokrát jsem to zjednodušil na jednu bedýnku s tím, že vína koupím a přivezu ještě před obvyklým termínem přihlášek. Když nebude dost přihlášek, budu mít letos v létě poprvé dost bílých vín… a když přijde přihlášek příliš mnoho, budu muset zvážit dodatečný dovoz. Do auta se mi vejde jen asi 240 lahví, tak neváhejte :-)

Vernaccia di San Gimignano 2019 DOCG – 270 Kč
Vernaccia di San Gimignano 2020 DOCG – 270 Kč
Vermentino 2020 IGT – 300 Kč
Vernaccia di San Gimignano 2018 Riserva Benedetta DOCG – 490 Kč
Chianti Cilli Senesi 2018 DOCG – 300 Kč
Chianti Cilli Senesi 2018 DOCG – 300 Kč
celkem 1930 Kč za šest lahví. A ano, Chianti jsem dal dvakrát, protože si myslím, že po první lahvi budete chtít další.

Poznámky o Vernaccii 2019 a Chianti jsem dával v pátek tady, Vernaccii 2020 a Vermentino dám zítra. (Předběžně je Vernaccie 2019 zatím lepší než 2020 a Vermentino je příjemné čisté bílé s parádní kyselinou.) Benedetta je lehký barik (50/50 tank a sud) s příjemnou rovnováhou oxidace a redukce, neboli není to přebarikované. Dobré Chianti za 300 se neomrzí, proto dvakrát. S vyjímkou Riservy Benedetta jsou to „základní“ vína s nižší cenou, typickým odrůdovým projeve a pěknou čistotou. Soukromě bych zrovna tohle chtěl mít ve sklepě na léto, takže doporučuju.

Navíc chci dovézt dva vzorky z vyššího segmentu (= dražší kousky).
Arrigo Merlot 2016 San Gimignano Rosso DOC – 750 Kč
Vin Santo 2015 0,5 litru – 700 Kč

Z řady Arrigo (jednoodrůdová vína ze Sangiovese, Syrahu a Merlotu) se mi nejvíc líbil Merlot s čistě ovocným projevem a téměř rozpuštěnými taniny. Vin Santo je oxidativně připravený slaďák (malý sud se plní jen do dvou třetin a víno v něm zraje 5 roků) s 15,5% alkoholu z odrůd Trebbiano, Malvasia a samozřejmě Vernaccia. Hrozny se napřed asi šest měsíců suší na rohožích. Vin Santo ze San Donata je jen lehce oxidativní a převládá ovocný projev, vzhledem k ceně je to vánoční lahůdka. Jestli někdo budete chtít ochutnat některé ze dvou dražších vín, napište. Nepočítám s velkým zájmem, vezmu jen po šesti lahvích.

V sobotu 26. června bych chtěl do auta naložit první malou objednávku a ve dvou týdnech poté rozvážet a rozesílat, co si objednáte. Jestli budete chtít jiné sestavy než tu jednu sepsanou nahoře, napište co nejdříve. Pravidelní účastníci to už znají: ceny jsou včetně poštovného nebo dovozu (po domluvě do práce nebo domů), žádné příplatky za dopravu, ale podmínkou je minimální odběr šesti lahví. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *