Dvojí kázání o víně

Nedělní odpoledne v Troji, spousta příjemných a motivujících setkání se čtenáři. Navrch dvě setkání  s vinaři.

P1210993 Foradori mluví o Teroldegu

Italka Elisabetta Foradori (Trento) mluví o odrůdě Teroldego.

 P1210981 Foradori to umí rozpálit

Amfory, potom sudy, dlouhá macerace slupek a tak… celkový dojem vynikající. Můj favorit z šesti prezentovaných vín by bylo základní Teroldego 2010.

P1210988 Foradori Objetí

Snadno bych o tom napsal podobný a rozsáhlý report, ale bez samotných vín to nemá cenu. Jo, a dělá to biodynamicky, ale ani to (myslím) není důležité.

P1220107 Michlovského obejmutí

Miloš Michlovský a jeho Kázání o zdravém víně následovalo hned po Foradori. Tady se mi nevešel do záběru, když předváděl parafrázi Kozmy Prutkova, že „nemůžete obejmout neobejmutelné.“

P1220100 Michlovský Ukazovák

V důsledku to byly (Foradori i Michlovský) dvě obchodní prezentace vín. Michlovský byl zábavnější, expresivnější, předvedl víc vín, ale taky rád provokoval k nesouhlasu. Nic proti tomu, ale trochu to odvádí pozornost od vína. Foradori nechala víc vyniknout vína, Michlovský rád vyniká sám.

P1220090 Michlovský a průnik obsluhy

Tahle degustace by vydala na další sáhodlouhý report (a každému doporučuju při nejbližší příležitosti navštívit, překvapilo mě, že nebylo narváno?), ale stejně jako výše u Foradori, bez vín samotných to nedá smysl. Vlašáky byly vynikající a vlašák 2006 Výběr z bobulí z Michlovského řady Premier bylo skutečně velké víno, Grand Cru Pálava.

3 thoughts on “Dvojí kázání o víně

  1. No jo, velké víno z Moravy, ale za jakou cenu? Mi přijde, že pak za srovnatelnou cenu je už zase lepší zahraniční víno… V tom vidím jako zákazník problém.

  2. Myslím, že před časem stávalo 1200-1500 Kč a to se mi zdá OK. Srovnávání velkých vín podle cen nikam nevede, tohle je vyjímečné víno a buď za něj jste ochotný cenu zaplatit nebo ne, nic víc. Takhle z hlavy si vybavuju jen jedno srovnatelné domácí víno, a to se už taky řadí jen mezi vzpomínky… Že někdo na Moravě dokáže udělat takové víno, to je pro mě velká naděje :-)

  3. Pokud by chtěl člověk „šetřit“, ať zkusí jeho vlašáky z „nižší“ cenové kategorie (např. nefiltrovaný 2011 z řady s ručně psanou etiketou). Michlovský prostě vlašáky umí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *