Svatovavřinecké 2014, Porta Bohemica

P1170824 Aleš Svatoš

Nedočkavě jsem se probíral trofejními lahvemi z víkendu v Troji a nakonec jsem se rozhodl pro žernosecký Vavřinec. Vipava se musela kodrcat déle a hlavně byla řádně nalahvovaná (takže jí delší čas prospěje), ale Vavřinec je sólo vzorek stočený do lahve ze sudu, tak mu nejvíc prospěje, když ho otevřu hned.   

P1220116 SV 12 MM

V Troji bylo o víkendu několik vynikajících Vavřinců: pamatuju si jeden špičkový od golských Gsellmannů a jeden svatomartinský od Michlovského z roku 2012. To je totiž tak: Michlovský udělal Svatomartinské a co neprodal hned, to s jinou etiketou prodával dál a nakonec prezentoval i na degustaci PPV. Archivní Svatomartinské je parádní protimluv, ale Michlovského Vavřinec obstál a připomněl mi, jak mi jednou mezi řečí Richard Tichý mezi řečí v Hruškách v kuchyni řekl, od Miloše Michlovského jsem nikdy nepil špatné víno. Animální až do selských aromat, ovocné do švestek, s koncentrovanou chutí. Všechno jen v nerezu, příjemné taniny extrahované jen ze slupek. Lehké, s nízkým alkoholem. Proměnlivé, po čase animalita zmizí a zůstane ovocný projev.

P1220136 SV 14 Porta Bohemica

Svatovavřinecké 2014, Porta Bohemica

To Aleš Svatoš dá i vavřince do sudu, dokonce do barikového. Jenže už pohledu ve sklepě je jasné, že ten sud slouží nejmíň posedmé, takže se o barikování nedá mluvit, jen o malém sudu. Barva je typická karmínová rudočerná, koncentrovaná. Ve vůni přezrálé ovoce a nebýt to Vavřinec, o kterém staří vinaři říkají, že bez doslazení se z něj nedá udělat víno, tak bych napsal o botrytidě. V chuti začíná perličkou a pamatuju se, že hned po otevření se na začátku chuti lehce podepisovaly těkavky. Ty časem ustoupí a zůstane koncentrovaný švestkově ovocný projev s klidnou, odbouranou kyselinou a měkkými taniny. Hádám, že budou ze slupek, protože desetkrát použitý sud jich už asi moc do chuti nepustí. Krémová struktura a hustota získaná dlouhým ležením na kvasnicích, už je to asi osm měsíců. Hádám nízký alkohol a přes vyšší koncentraci (extrakt) lehký projev, víno pro řidiče, co musí ráno vstávat a sednout za volant. Pitelné a zábavné, je toho dost k objevování a nic mě neruší a neotravuje.

Vzpomínám si, že v březnu byl Vavřinec ze sudu víc strohý, víc postavený na kyselině, ale lehkost si drží stále, jen je trochu plnější a serioznější. Aleš Svatoš si pamatoval, že jsem v březnu na blogu napsal, že „to bych chtěl :o),“ ale já jsem tím myslel, že to bych chtěl prodávat!

Vavřinec je dopit, vína z Rhôny objednaná a zaplacená. V úterý večer se s šestnácti z vás sejdeme U Lachtana na degustaci Burgund a Beaujolais! (opravuji: se 14 z vás, zrušená rezervace a dvě volná místa :o)

One thought on “Svatovavřinecké 2014, Porta Bohemica

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *