Dvě základní červená z Katalánska

BL P1340946 3x základka Mas X

Dvě základky z katalánského / španělského vinařství Celler de Capcanes, dodavatele aktuálních Komunitních bedýnek. Jednou nerezovka, podruhé základní barikové červené. Příště už se dostanu k vyšším řadám, ale přiznejme si, že dobře vybrané základní víno dokáže v pravý čas potěšit. Nápověda pro lyžaře, kteří se chystají na týden na hory: není nad třílitrový Bag In Box se základním španělským červeným ze sudu… ještě mám dva  :-)    

BL P1340951 Mas Picosa

Mas Picosa 2016, D.O.Montsant, Celler de Capçanes
Bio-certifikát a 14% alkoholu. Podle technických dat Tempranillo (40%), Grenache (30%) a Cabernet Sauvignon (30%), takže směs místních a mezinárodních odrůd a nízké výnosy. Bordeauxská lahev uzavřená celokorkem (!) je zřejmě daň za bio certifikaci (šroub by nepůsobil tak dobře), moderní graficky čistá etiketa. Všechny odrůdy kvasily odděleně v nerezových tancích s řízenou teplotou, krátká macerace slupek (8-10 dní). Poté malolaktická fermentace v tancích, asi pět měsíců ležení s kvasničními kaly a lehká filtrace.

Ve skleničce temně rudá barva holandských růží s fialovým podtónem, na nose hodně zralé červené ovoce a teplé koření – kmín, skořice. V chuti hodně potlačená kyselina, středně plné tělo, zralé ovocné tóny a pocitově teplejší s vyšším alkoholem. Koření, hlavně skořice, celkově teplé tóny, vyšší vyzrálost hroznů a pravděpodobně maličký zbytkový cukr. Druhý den v otevřené lahvi je víno o poznání klidnější a harmoničtější. Stále působí hodně teple a kořenitý závěr to podtrhuje, ale dobře se pije. Maloobchodní cenu ve Španělsku neznám, odhadem 8 EUR za základní nerezové červené. V Čechách by stálo cca 220 Kč. Dovezeno jako vzorek s víny do Komunitních bedýnek.

BL P1340955 Mas Collet Etiketa

Mas Collet Seleccio 2015, D.O. Montsant, Celler de Capçanes
Základní červené ze sudu z družstva Celler de Capcanes. 14% alkoholu a 65.000 lahví. Podle etikety víno školené v barikových sudech – všechny nerezovky mají graficky čisté photoshopové etikety, ale vína školená v sudu mají na etiketě kresby. Katalánsko, severovýchodní cípek Španělska, a 35% Garnacha, 25% Samsó (Carrignan), 25% Cabernet Sauvignon a 15% Tempranillo. Mladé vinice a redukované výnosy pod 1,5 kg na keř (otázka je, co se v horkém Španělsku pokládá za redukci).

Jednotlivé odrůdy kvasí separátně v nerezových tancích s řízenou teplotou. Krátká macerace (8-15 dní) a potom lisování. Lehce čířeno a lehce filtrováno. Devět měsíců v amerických a francouzských barikových sudech různého stáří (0-5 roků). Půl roku scelováno v nerezových tancích. Slušný rating v domácích i evropských průvodcích.

Ručně kreslené etikety jsou příjemné, bordeauxská lahev a drcený korek. Ve skleničce temně rudá, čirá barva, elegantní vůně drahých růží, masitého červeného ovoce, kůže a dobrého bariku. V chuti slušná kyselina, zralé ovoce, kamenitá mineralita, lehké a teplé taniny. Středně plné až plné s kořenitým závěrem (ten se prosazuje s ohřátím a provzdušněním). Celkový dojem je výrazně kompaktní a pevný, nečekaně dobrý u osmieurového základního vína (byť z bariku). Jediná výhrada: poměrně krátká dochuť. Za pana Skleničku hodnocení osciluje kolem devadesáti bodů, ale první den je dochuť krátká a celkový dojem spíš jednoduchý, takže pod devadesátkou. 87 bodů / 100. Poměr kvality a ceny je ovšem parádní.

3 thoughts on “Dvě základní červená z Katalánska

  1. Zdravím, byl by k mání ten zmiňovaný bag in box, chystám se na hory :-).
    Díky,
    Honza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *