Dvě vína k jídlu, Chianti a Vernaccia

Dnešní příspěvek bude jen vedlejším účinkem jednoho vaření. Začnu zeširoka: v pondělí odpoledne jsem zaplatil fakturu Panizzi za vína do aktuální toskánské bedýnky. Potom jsem podlehl lázeňské atmosféře a lenosti. Nechtělo se mi ani sprchovat a místo toho jsem se šel vykoupat do moře. Vzduch měl 18 stupňů a bylo zataženo, ale dvě stě metrů jsem dal. Tím byla daná omluva za nicnedělání (ale byl jsem si zaplavat!) a bylo nutné vyřešit jídlo. To jsem vymyslel při odpolední kávě v místním baru. Zajel jsem do sámošky pro salsicciu s tím, že budou klasické tagliatelle. Nakupování v Itálii je rozkoš. K salsiccii jsem přikoupil půl kila hroznů, čtvrt kila gorgonzoly s mascarpone a čtvrt kila křupavých chlebových placek s kurkumou a bylinkami (senzační k vínu!).  

Odjezd domů se blíží a jako obranu proti stresu jsem si k pastě otevřel dvě vína, která jsem nechtěl vozit domů. Chianti od Fèlsiny byl průzkum trhu a Vernacciu od Teruzzi jsem dostal od „svého“ baristy zdarma jako dárek při nákupu pěti jiných Vernaccií. Samozřejmě mi nenapočítal ani kafe a na pět Vernaccií mi dal malou slevu. Viz výše, nakupovat v Itálii je veliká radost!

Chianti Colli Senesi 2019 DOCG, Fèlsina
Na Chianti je to dost světlá rudá barva, průhledná a čistá. Na nose středně intenzivní, červeně ovocné se zemitým tónem, který vůni trochu sráží. V chuti lehké, suché, s nenápadnou kyselinou, s čeveným ovocem (lesní plody, třešně, višně), lehkými taniny (s dojmem, že jsou jen ze slupek a stonků, že víno bylo udělané ve velkém sudu). 13% alkoholu a celkově jednoduchý projev (zemitý tón je i chuti a vínu nepomáhá), ale dobře se pije a k jídlu se to vlastně hodí.

Isola Bianca 2019 Vernaccia di SG DOCG, Teruzzi
Teruzzi má zajímavé a nápadné etikety a oblepili San Gimignano nepřehlédnutelnými plakáty, zvoucími na degustaci do vinařství. Jejich Vernaccia 2019 má výraznou citronově žlutou barvu, na nose působí unaveně se zralými citrusy a mokrými kameny v lesním potoce. V chuti je docela dobrá kyselina, zrale citrusový projev, svěží, čistá, krásně pitelná, pocitově s nižším alkoholem (ano, 12,5%). Kamenitě minerální závěr. Celkově jednoduché základní víno k jídlu, nic převratného, ale dobře odvedená práce. Možná se na tom podepsal ročník 2019, sám bych pro seznámení s novým výrobcem určitě chtěl nový ročník 2020, ale i s touhle nejistotou bych ze dvou dnešních vín dal větší doporučení Teruzziho Isole Biance.

Připomínám novou Komunitní bedýnku: příští týden přivezu vína od Panizzi. Třikrát Vernaccia di San Gimignano (něco jako splněný sen, Panizzi patří k nejužší sangimignanské špičce), jednou Pinot Nero (první a jediný v San Gimignanu) a dvakrát včera popisované Chianti Colli Senesi. Podrobně je to tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *