Začnu upřímným poděkováním bedýnkářům za trpělivost. Uzávěrku přihlášek jsem dal na pondělní večer, v úterý ráno jsem spočítal a objednal… potom to na naše česko-německé poměry chvíli trvalo a došlo k výpadku jednoho vína. Vespolína sice vypadá jako přezdívka nějaké kruté římské císařovny z dob Maxima Decima Meridia, ale Mazzoni (mi) ji vyprodal těsně před objednávkou. Nabídl jsem náhrady, náhrady byly přijaty, a jestli se nic hrozného nestane, bedýnky přivezu příští týden. Děkuju především za vstřícný přístup, nikdo se neošklíbal, že jedno ze slíbených vín není. Funguje to stejně i z druhé strany, vinaři tolerují moje objednávky, které by ještě před kovidem zadupali do země jako příliš malé. Není to šťastný svět, ale můžeme si ho zpříjemnit lahví Nebbiola nebo Erbaluce. Na úvodní ilustrační fotce jsou slavné cypřiše u San Quirico d’Orcia, protože tady už dlouho nebyly :-) Vpravo uprostřed na kopci svítí Montalcino.
Chianti Classico 2022 DOCG, Rocca delle Macie
Úvodem exkurs do historie: v roce 1973 koupil filmový producent Italo Zingarelli (mimo jiné Trinity s Budem Spencerem a Terence Hillem) statek Le Macie s 93 hektary pozemků, z nichž pouze dva hektary byly osazeny révou. Zingarelli měl zajímavý život: web vinařství vzpomíná, že začínal jako boxer, pracoval jako kaskadér ve filmu a později nechal boxování a věnoval se u filmu technickým profesím. V roce 1958 vyrobil první film jménem „Vzpoura gladiátorů.“ Vsadím se, že tam byly nějaké akční scény :-) Později převzal vinařství syn Sergio, nakoupil pozemky v Maremmě a podnik úspěšně rozšiřuje.
Laciný nákup v sámošce, už po několikáté. Rocca delle Macie je podle Cernilliho ročenky dvouhvězdičkové vinařství (*** jsou maximum) v Castellině. Přes 200 hektarů vinic a roční produkce asi 2,7 milionu lahví. Posledních patnáct roků příležitostně kupuju jejich Chi Classico a získal jsem dojem, že je to dobře pitelné víno vyrobené tradičním způsobem, a většinou jsem za horkých letních večerů byl spokojený. Na konci února to bude bez pizzy a bez horka, ale možná víc o víně samotném než o náladě.
Kvasí asi dva týdny, po malolaktické fermentaci jde do dubových sudů na šest až deset měsíců. Ambaláž je spíš odfláknutá, etiketa je i v konkurenci supermarketových lahví málo nápadná. Korek z drti. Ve skleničce je temná rubínovka se skoro kávovým odstínem, trochu fialového odstínu. Na nose středně intenzivní až intenzivní červené peckoviny a lesní plody, hlavně zralé třešně a ostružiny, příjemně plná a hluboká vůně, a kořenité projevy sudů. V chuti pěkná třešňovo-višňová kyselina, od začátku zároveň s kyselinou nastupují taniny, je to středně + plné, s vyšší koncentrací, zároveň s lehce selským projevem, tak napůl cesty mezi projevem rozkvašeného ovoce a stájí. Ale viz výše, to všechno zapadá do očekávaných projevů tradičního Chianti, takže v pořádku. 13,5% alkoholu. Na můj vkus je to hodně plné, koncentrované (=macerované), já mám radši Chianti tenčí a čistší, ale s časem a ohřátím ve skleničce je víno stále čistší, stájová aromata zmizí a jako doprovod k jídlu zcela bez připomínek. Cena cca 12 EUR.
Altaroccia Fiano di Avellino 2023, Feudi di San Gregorio
Tentokrát úlovek z toskánské vinotéky. Už několik let se tady každoročně vracím k novým ročníkům základních dvou vín Feudi di SG, tedy ke Greco di Tufo a Falanghině. Ty jsou běžně k dostání ve dvou největších řetězcích za lidové ceny (9-12 EUR). Velmi jsem si je oblíbil, ale na webu jsem vypátral, že vinařství má mnohem širší sortiment. V místní vinotéce jsem objevil Altaroccii (17EUR) a jsem velmi spokojený.
Fiano je místní (kampánská) odrůda, technologie výroby je jedním slovem průmyslová: čtyři měsíce v nerezovém tanku na jemných kvasničních kalech a šmytec. Ve skleničce je středně až hodně plná slámově žlutá barva, čirá a zářivá. Na nose je středně intenzivní vůně květin, rozkvetlá louka, ale spíš jednoduchá vůně. V chuti je to nirvána, výborná kyselina, svěžest a ovoce, citrusy, trochu broskví, v závěru se mísí jemně štiplavé koření s minerálním tónem. 13% alkoholu. Podobně jako vůně, ani chuť není příliš expresivní, ale svým způsobem se v ní dokonale vyvažuje moderní a tradiční projev. Tradiční odrůdu s decentně kořenitým projevem přibližuje moderní zpracování a čistota až téměř k projevu známých mezinárodních odrůd. Samozřejmě neznám Fiano a netuším, co tomu říkají irpinští patrioti, ale jako lajkovi z jiné kultury se mi to moc líbí. Nevím, jestli bych si to obhájil v porotě nějaké soutěže kvůli málo výrazné vůni, ale za dokonalou čistotu projevu chuti 91 bodů / 100.