Na četné dotazy, kdy už bude další Skleničkova bedýnka, radostně odpovídám, že právě teď! (Kecám, ptalo se jen pár lidí, ale zato opakovaně.) Tři měsíce v Itálii uběhly jako tři týdny a v zjistil, jsem, že poslední bedýnková akce byla v půli listopadu, vánoční moselské ryzlinky od Erbese. Rád bych to teď vytrhnul s několika toskánskýma bedýnkama, ale moji oblíbení vinaři lahvují pomalu. Nechal jsem si po čtyřech letech poslat vzorky vín Maura Franchina (Gattinara) a Tiziana Mazzoniho (Ghemme) a rád bych se i přes jistou exotičnost jejich vinařského regionu (Alto Piemonte) vrátil k jejich vínům.
Stručně připomenu genezi: přivezl jsem vína z Ghemme a Gattinary v roce 2021 v záchvatu velikášství, jako oslavu sté bedýnky. Díky podpoře bedýnkářů se to vydařilo a mě jako odměna zbylo pár vín, konkrétně právě Ghemme a Gattinara. Měl jsem zpočátku slabost hlavně pro Gattinaru s kresbou polorozpadlé kamenné věžičky, ale po dvou letech se (mi) zdálo, že líp vyzrává Mazzoniho Ghemme. Teď v lednu jsem si napsal o vzorky nového ročníku. Nové Ghemme 2020 je stále vynikající, ale Gattinara 2020 je úplně mimo běžná měřítka, skoro dokonalá. Navíc Ghemme bude potřebovat dekantaci nebo dva roky archivace, ale Gattinara je výborná už teď, bez dalšího čekání.
Pár slov k charakteru vín. Ghemme i Gattinara jsou mini-denominace s výsadbami málo přes sto hektarů. Jsou postavené na odrůdě Nebbiolo, kterou znáte z Langhe (jako Barolo a Barbaresco) nebo z Valtelliny. Oba regiony byly slavné v meziválečné době, kdy naopak nebylo známé Barolo. Po druhé světové se to změnilo, výsadby vinic v Alto Piemonte klesly z padesáti tisíc hektarů na desetinu, industrializace zahnala vinaře do fabrik a postupem času se proslavilo Barolo. Dnes italští konzumenti objevují znovu Alto Piemonte jako region rustikálních, vesnických vín, která díky odrůdě Nebbiolo dokáží při správné péči ve vinohradu i ve sklepě dát noblesní až dokonalá vína – byť stále s venkovským charakterem. Zrovna u Franchinovy Gattinary 2020 se to těžko vysvětluje. Když jsem psal poznámky, rozhodoval jsem se v duchu mezi 95 a 97 body ve stobodovce, protože to víno se svým způsobem blíží dokonalosti, ale já si ten způsob spojuju s tím, co tady popisuju jako rustikálnost. A jak to spojit se stobodovkou a s hodnocením, které se blíží maximu? Posuďte to sami, slova nestačí. Mauro Franchino to prý komentoval tak, že „pH místní půdy je kolem 4,5 (kyselé), zatímco v Barolu kolem 7,5. Samozřejmě že ta vína musí být jiná.“
Tiziano Mazzoni zaujal hned několika víny a postmoderním příběhem. Místní matriky dosvědčijí, že Mazzoniho předkové měli dům s vinným sklepem a prodejem už v roce 1502. V poválečné době se v Piemontu rozvíjel průmysl a Tizianův otec se v šedesátých letech nechal zaměstnat v továrně. Až v roce 1999 koupil Tiziano 1,5 hektaru vinic v Ghemme, vysadil je znovu a začal dělat víno. Postupně nakupuje další vinice a začleňuje do podniku děti. Dnes má vinařství přes pět hektarů a kritici tvrdí, že nově nastavuje měřítka pro vína z Ghemme.
1. Iris Vino Bianco NV, Mazzoni. Stolní víno bez uvedení ročníku z odrůdy Erbaluce. To je autochtonní piemontská odrůda s vyšší kyselinou, ale v Piemonte má vlastní denominaci a Ghemme leží mimo ni, takže proto zatřídění pouze jako stolní víno. Před čtyřmi roky jsem psal o balanci mezi lehce oxidativními a reduktivními projevy, ale letos je na webu informace o nerezovém tanku a víno je spíš na té reduktivní straně.
2. Elia, Mazzoni. Čistá Barbera z vápencových vinic v Ghemme, stolní víno ze stejných důvodů jako Erbaluce. Krátká fermentace a 18 měsíců ve středně velkých sudech s jablečno-mléčným kvašením. Lehké, svěží víno, na Barberu má hodně tříslovin (ze sudu). Letos jsem neměl, ale jsem zvědavý. Barbera z roku 2021 měla „reverzní strukturu,“ tedy opačný průběh taninů v chuti, než vína běžně mívají. Zajímá mě, jestli to byla vyjímka nebo jestli to bude zase.
3. Il Ricetto 2023 Vespolina Colline Novaresi DOC, Mazzoni. Čistá Vespolina, místní odrůda, připravovaná v nerezovém tanku. Letos jsem ji neměl, poznámky k ročníku 2019 jsou tady. https://www.sklenicka.com/vespicka/
4. Nebbiolo del Monteregio 2022, Colline Novaresi DOC, Mazzoni. Hutnější třešňový projev, 18 měsíců ve středně velkých a velkých sudech, nedávno nalahvované. Dost taninů, nutná dekantace nebo archivace.
5. Ghemme dei Mazzoni 2020. Čisté Nebbiolo a dva roky ve velkém sudu. Třešně, višně, růže, sud, kmín a pepř, 13,5%. Krásná harmonie a ještě dost taninů, dekantace nebo dva roky odklad.
6. Gattinara 2020, Franchino. Velké víno, dá se pít už teď, ale odhaduju, že za rok nebo dva bude lepší.
Sestavil jsem dvě základní nabídky. Bedýnka A:
1. Iris Erbaluce, Mazzoni – 430 Kč
2. Elia Barbera, Mazzoni – 430 Kč
3. Il Ricetto 2023 Vespolina, Mazzoni – 460 Kč
4. Nebbiolo del Monteregio 2022, Mazzoni – 460 Kč
5. Ghemme dei Mazzoni 2020 – 800 Kč
6. Gattinara 2020, Franchino – 820 Kč
celkem 3400 Kč. Je to hodně peněz a já mám ctižádost vína přivézt, takže rád vezmu i objednávky typu 3x Iris a 3x Elia za 2580 Kč. Další možnosti si složíte sami, jako příklad dám bedýnku B:
2x Iris Erbaluce – 860 Kč
2x Elia Barbera – 860 Kč
1x Vespolina – 460 Kč
1x Nebbiolo del Monteregio – 460 Kč
celkem 2640 Kč
Pravidelní účastníci už to znají, ale rád uvidím i nové nebo ty, co dlouho pauzírovali. Ceny jsou včetně dopravy při minimální objednávce šesti lahví. V Praze přivezu, mimo Prahu pošlu Poštou (Balík na Poštu).
Budu potřebovat vaše přihlášky, nejlíépe do pondělí 24. února, a potom platbu bankovním převodem. Jestli se sejde dost přihlášek, po 25. únoru víno objednám a co nejrychleji přivezu. Rozesílat budu na začátku března, podle toho, jak rychle se mi podaří zařídit dopravu vína do Čech. Přihlásit se můžete tady.