Dvě burgundské šardonky

Patník RN 66 v létě

Dnes o dvou vínech, jejichž otevření by mělo nominálně vystačit na dva články :o) Burgundské ceny dnes tak utíkají mým nákupním možnostem, že sjet z RN 74 a hledat levnější vína daleko od vyhlášených apelací se zdá být jediná možnost. Udělal jsem to tak v případě dvou burgundských bedýnek a předtím vlastně i v Toskánsku (Montescudaio), ale ani to někdy nestačí.   

P1200998 Maranges Hill

Maranges 2014 Le Bas de Loyères, Marc Bouthenet.

Víno, které se nevešlo do Burgundských bedýnek :o) Vinice Les Loyères je Premier Cru a Le Bas de Loyères je malá vinice spadající do Maranges Village AOC, která jen leží pod Premier Cru. Bouthenetovi ji koupili před pár lety, s velmi, velmi starými keři Pinotu Noir. Vyklučili je a vysadili Chardonnay. Když mi to Antoine sděloval, úplně jsem se naježil a nechápal, ale potom jsem si vzpomněl na předchozí degustaci s jeho sestřenkou Marií, která mi bílé Maranges dala ochutnat, ale rezolutně pravila, že není na prodej. Neprodává ho na export ani vinotékařům, je určené pouze k prodeji passantům ve vinařství.

Myslím, že první víno, které jsem kdysi z Maranges měl, bylo bílé. Až letos jsem si důkladně přečetl materiály BIVB, podle kterých má v Maranges drtivou převahu Pinot, šardonky je prostě maloučko. Díky ranným zážitkům jsem to měl zafixované 50/50, ale ve skutečnosti je v Maranges Chardonnay rarita. Vždycky se vyplatí vyklučit kousek Pinotu kvůli Chardonnay :o) Takže víno z první sklizně z nově vysazeného vinohradu.

P1220401 2 lahve Chardonnay

Světlá žlutá barva s teple načervenalým odstínem. Podle vůně spíš reduktivní, zavřené, s citrusy, sudem se šetřilo a do vůně se dostane až po zamíchání. V chuti dobrá kyselina, citrusy, trochu nevyzrálého žlutého ovoce, Myslím, že malá část vína poležela v sudu, ale celkový projev je spíš reduktivní. Slušně dlouhé, ale nijak bohaté, a klidně napíšu, že časem se bude zlepšovat. (Tím myslím dalšími ročníky, ne archivaci.) Problémem je cena. Z burgundského pohledu je 10 EUR cenovka pro šetřílky, ale obchodní kalkulace dá v Čechách přes 400 Kč a to už je za panenskou šardonku hodně.

P1200632 Moingeon Gamay

Saint-Aubin Premier Cru La Chatenière 2013, Domaine André Moingeon

O degustaci ve vinařství jsem už psal tady, stručně řečeno mám rád jejich ceny i vína, ale když jsem o nich uvažoval pro Komunitní bedýnky, vyšlo mi, že jejich nejlepší vína nejsou pro dané apelace moc typická (aspoň podle mého úsudku). Kdybych měl mít v Komunitních bedýnkách bílý Saint-Aubin, představoval bych si přebarikovanou koncentrovaně ovocnou šardonku, ze který si každej sedne na zadek a bude mi psát dvoustránkový komentáře o životním zážitku a duchovním přerodu. Sám jsem to zažil v roce 2005 a ten oheň stále hoří :o) Když jsem letos v dubnu křižoval Burgundsko a míjel všechna známá místa, napadlo mě, jestli jsem už neokoral, jestli mi to nezevšednělo… ale pak jsem se přistihl, že se mi občas rozbuší srdce jako před deseti lety, že z toho mám stále obrovskou radost, a nepotřebuju kvůli tomu ani utratit 40 EUR za lahev. Napsal jsem o tom příspěvek hned po návratu z Burgundska, ale zdál se mi příliš emotivní a naivní, tak jsem to propašoval aspoň sem :o)

P1220421 Saint Aubin 2013 Moingeon

Tak zpátky na zem: poctivý celokorek a střídmá stylizovaná etiketa. Ve skleničce odrůdově i místně typická světle žlutá citrónová barva, na nose parádní barik, vyzrálé citrusy a lehký dotyk tropického ovoce. Takový ten vyzrálý dojem, nechci napsat likérový, to ještě není ono, ale vyzrálost a koncentrace. V chuti silná a ostrá kyselina, citrusy, trochu kokosu, jasně barikový sud. Ještě mladé, ale už hodně dlouhé, důrazné, a nejspíš i místně identifikovatelné. Chybí vznešenost či ušlechtilost Montrachetu, ale je to jasně burgundské a nejspíš by znalec určil i Saint-Aubin, podle důrazu a charakteru. Vyzraje víno k ušlechtilosti za pár let? Nevím, nejsem velký zastánce archivace, ale tohle víno má vlastní charakter a nejspíš taky půjde vlastní cestou. Bodování se vyhnu, za mě jasně koupit, ale do Komunitních bedýnek jsem si netroufl. Víno by podle kalkulace vyšlo na ďábelskou cenu 666 Kč. Za to dneska výše citovanou „šardonku, ze který si každej sedne na zadek“ nepořídíte, ale když už bych měl mít v bedýnkách Saint-Aubin, tak raději právě takovej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *