Dvě bílá vína z ostrovů: Sardinie a Sicilie

V Toskánsku pokračuje babí léto s denními teplotami kolem dvaceti stupňů. Zatím jsem si nedomluvil žádné návštěvy vinařství a beru to jako lázeňský pobyt s ochutnávkou místních potravin i vín. Nakupování potravin patří ke klíčovým toskánským zážitkům, všechna moje předsevzetí a omezení se hroutí, přestože některé potraviny od září zdražily o 20%. Sousedka mi včera vysvětlovala srdečnost a úsměvy místních prodavaček tím, že sedět za kasou v supermarketu nebo prodávat v lahůdkářství jsou stálá zaměstnání, a ta jsou v Itálii nesmírně ceněná (a vůbec ne běžná). Topení v bytě zůstává vypnuté. První nákup v hypermarketu a první ponor do bílých vín.  

Vermentino di Gallura 2021, Aghera Sarda
První byl trochu zklamání, i když za osm EUR to žádné velké zklamání nemohlo být. Víno je v klasické ryzlinkové flétně, s krátkým drceným korkem. Výrazná žlutá barva, skoro zlatavá, na nose zralé citrusy a trochu zemitá vůně, která ubírá na čistotě. V chuti zase mix zralého ovoce, zemitosti, ani kyseliny není moc, aby to vydalo na pořádnou svěžest a říz. Supermarketové víno k jídlu, ale čekal jsem je o kus lepší, s ostřejší kyselinou.

Lenza di Munli 2021 Etna Bianco DOCG, Nicosia
Směs odrůd Carricante a Catarratto, webové informace o podílu odrůd se liší (ale to je úplně OK, na informace z webu nelze spoléhat), podle etikety z vinic 720 metrů nad mořem. Ve skleničce je plnější žlutá barva nezvyklého odstínu, asi jako cínová klika :-) Na nose to bylo hned jasné, směs úplně neznámých odrůd vymykajících se všemu, na co jsme jako konzumenti mezinárodních odrůd zvyklí. Travnatost a seno, zemitost a lávová mineralita (to se ostatně na lávové Etně 700 metrů nad mořem dá čekat), trochu divočina, ale taky trochu nuda. V chuti zase nezvyklá kompozice, ale taky svěžest a dobrá kyselina, tak-akorát-zralé ovoce, seno a sušené bylinky. 12,5% alkoholu. Další lahev si koupit nepůjdu, ale zajímavé a zábavné to bylo. Charakterem je to jasná láva, zralé hrozny a zřetelný minerální vliv vinice, ale mně soukromě chybí preciznost, čistota, elegance. Cena 8,50 EUR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *