Dva kabinety z Mosely

Propíjím se vzorky dovezenými zkraje měsíce z Mosely. Letní počasí tomu přeje. I když mívám večer chuť na něco jiného, 13% alkoholu uvedených na etiketě mě spolehlivě odradí a nasměruje k moseslým kabinetům s nízkým alkoholem. Není nad zdravý spánek!

BL P1330564 Willy Haag kabinet

Piesporter Goldtropfchen Riesling Kabinett 2015, Willy Haag
Už před rokem jsem si přivezl jiný kabinet Willyho Haaga a nadšeně jsem tady napsal, že letos (myšlen ročník 2015) budou devadesátibodová hodnocení jen pršet. Tentokrát jsem v bernkastelské vinotéce ulovil další kousek a po prvním mírném zklamání z klášterní či špitálské produkce je to jako balzám na duši. Hodně tradiční a nenápadná etiketa (tedy kdyby jméno Haag bylo na Mosele nenápadné, což není), světlá citronově žlutá barva. Na nose typická Mosela, spíš středně intenzivní, bezová a jen málo citrusová. Už vyzrálá, ohlazená. V chuti pěkná kyselina, dost zbytkového cukru (hádám kolem padesáti gramů, ale stojí proti tomu kysellina a tak se to špatně hádá, jistých je jen 8% alkoholu), v ovoci zralé citrusy a vyzrálý herbální projev, hladké. Dobrá harmonie, ale kyselina ještě neztratila ostří, víno je svěží a silné. Žádná nuda, je zábavné sledovat, jak se proměňuje a objevovat stále nové vjemy. Ve stobodovce 88-89 bodů.

P1140452 Monchhof

2014 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett trocken, Joh. Jos. Christoffel Erben
Zase suchý kabinet, v německu málo častý až vyjímečný formát. Před rokem jsem psal tady o ročníku 2015, tentokrát jsem přivezl ještě starší čtrnáctku. Vysvětlení je jednoduché, 2015 i 16 už byly na začátku července vyprodané. O vinařství byly základní informace před rokem, ve stručnosti pan Erben pronajal své dva hektary panu Eymaelovi (vinařství Monchhof, foto nahoře), ten se stará o vinice i víno a lahvuje stále pod jménem pana Erbena. Mám slabost pro jeho triptychovou etiketu, moc se mi líbí.

BL P1330650 2014 UW kabinet JJ Christoffel Erben

Ve skleničce očekávaná plnější citronově žlutá barva s drobným perlením. Jemná vůně s citrusy a náznakově starým nábytkem s koženým čalouněním, muzeální vůně. V chuti suché s malým zbytkem cukru, krásně čisté, se skoro zralými sitrusy a teď už zřetelnou mineralitou, kolísající mezi popsaným aromatem starého čalounění a nevysypaným popelníkem. Tahle aromata mě v začátcích poznávání Mosely dostávala u vín z vedlejší vinice Erdener Treppchen, tady pomáhá i fakt, že víno má jen maličký zbytkový cukr, takže není co by minerální aromata maskovalo. 11,5% alkoholu je papírově dost na kabinet, ale alkohol není nápadný. Za mě 87-88 bodů / 100, za čistotu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *