Dva kabinety Dr. Hermanna

BL P1330392 Hrozny a břidlice

Weingut Dr. Hermann má asi osm hektarů vinic na tratích Ürziger Würzgarten, Erdener Treppchen a Prälat. Sídlí v Erdenu v nízké budově, která ze všeho nejvíc připomíná garáž nebo venkovskou samoobsluhu postavenou v akci Z. Podnik vedou Rudi Hermann a jeho syn Christian. Čeho si nejvíc považují je poznat už z jednostránkového skládacího ceníku, který zmiňuje dva tisíce let existence vinic, červenou břidlici, strmé svahy a „genuine rooted Riesling,“ pravokořenné výsadby.  

BL P1330656 2016 ET KAB Dr Hermann

2016 Erdener Treppchen Riesling kabinett -6-, Dr. Hermann
Plná a čirá citronově žlutá barva s drobným perlením. Ve vůni typický mladý ryzlink se svěžími citrusy, lípou a stopami podtónu staré koženky. V chuti svěží a čisté, se zralými citrusy, málo důraznou kyselinou vyrovnanou zbytkovým cukrem. V těle tenké, subtilní, ale perfektně vyvážené a čisté. 7,5% alkoholu jen podtrhuje celkovou lehkost – jen bych s tak nízkým alkoholem čekal víc cukru a možná bych vyměnil trochu čistoty a dokonalosti za víc osobitosti. 88 bodů / 100.

BL P1330660 2016 UW KAB Dr Hermann

2016 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett, Dr. Hermann
Stejný vzhled ve skleničce, jen ještě o odstín plnější barva. Na nose ještě čistší citrusy, plnější chuť s vyzrálým ovocem (citrusy a možná lehce meruňky), zase ta dokonale vyvážená a nevyčnívající kyselina vybalancovaná nenápadným zbytkovým cukrem a stejně nenápadným minerálním tónem v závěru. V odleželém víně nenápadné stopy ležení na kvasnicích. Svěžest, lehkost, čistota, skoro dokonalost. A zase ta lehkost včetně 7,5% alkoholu. 89 bodů / 100. Proti lehkosti a dokonalosti těžko něco namítat. Přemýšlel jsem o tom, zda vína kvasila spontánně nebo se selektovanými kvasinkami (hádal bych druhou možnost), ale takové úvahy jsou málo průkazné.

Odkládám ryzlinky do ledničky a jdu hledat nějakou červenou divočinu. Víno, které kašle na tradice a jde si úplně vlastní cestou :-) Ale existuje vůbec takové?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *