Herdek – ryzlink

Pro dnešek přeruším šňůru poznámek o moselských kabinetech a dám jedno památeční víno. Přišlo poštou od věrného čtenáře jako dárek k desátému výročí Skleničkova blogu. Obvykle odrazuju návštěvy a dárce od toho, aby mi darovali víno, ale tentokrát se dárek povedl. Zdá se (teď přijde samochvála!) , že deset let blogu nese plody a čtenáři-dárci mají vytříbený vkus.

BL P1330631 Graf Hardegg 2015

2015 Riesling vom Sloss, Graf Hardegg 
Suché jakostní s 13% alkoholu. Podle prvního průletu webem sídlí v Seefeld-Kadolz ve Weinviertelu, poblíž Znojma a jen kousek od hraničního přechodu Hatě. Mají 35 hektarů vinic. Ročně vyrobí kolem 160 tisíc lahví, 45% exportují. Podloží jsou většinou vápenité usazeniny s velkým podílem písku. Roční srážky něco přes 400 mm, takže (jen tak od boku) sucho jako v Alsasku. Nejpoužívanější odrůdu snadno uhodnete (56% výsadeb), ryzlink je s 13% druhý.

Tradiční etiketa je stylová a umisťuje víno do vyšší střední třídy. Ve skleničce plnější citronově žlutá barva, ve vůni citrusy, broskve a minerální tón cigaretového popela. Stylové, uměřené, příjemné. Při prvním přivonění jsem měl dojem, že rozeznávám rezidua kvasničních kalů, ale rozhodně to nerušilo a rychle se odvětraly – spíš jako připomínka z životopisu než jako vyrušení. V chuti svěží, suché s dobrou kyselinou a malým zbytkem cukru, v těle poměrně plné a hodně extraktivní, v ovoci citrusy, meruňky a náznakově bílé broskve. Ovoce hodně zralé, ročník 2015 už byl takový :) Kořenitě minerální závěr je poměrně silný a naznačuje delší maceraci hroznů. Přesto je to odrůdově jasné a stylově čisté.

Obilí Poddvorov
Po všech moselských ryzlincích uplynulého týdne je to výlet někam jinam. Při prvním napití bych víno charakterizoval jako zastávku mezi lehkou Moselou a barokním Alsaskem. Ne kvůli výše zaznamenané poznámce o ročních srážkách, ale kvůli plnosti těla a kořenitému závěru chuti. Ten ukazuje na delší kontakt moštu se slupkami – zatímco na Mosele se lisuje rychle a šetrně, v Alsasku se hrozny nechávají v lisu dlouho a výsledkem jsou plnější a extraktivnější vína s podobnými kořenitými závěry. U Hardeggů je to spíš alsaský styl, ale se zachováním rakouské čistoty. Celková harmonie je ještě trochu hrubá a dává tušit, že víno se může ještě 2-5 let zlepšovat. Cenu neznám, ale zajímala by mě. Kdybych víno dostal naslepo na soutěži, určitě bych hodnotil přes 90. Barva vynikající, nos stylový, intenzivní a efektní, chuť plná, intenzivní, harmonická… těžko jít níž, za mě 91 bodů / 100.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *