Alsaská minerální tečka za dvěma týdny s Rieslingem

P1280885 Mlékojedy

Zase je horko, všechno se daří! Dnešní hlášení začnu bezpodstatnou zmínkou o tom, co mi udělalo radost. Miluju letní pomalé tempo, asi mám řecké nebo italské předky. Na konci června se na silnici k deset kilometrů vzdálenému písáku objevila uzavírka. Silničáři opravovali most a slibovali dokončení prací do konce srpna. Objížďka mi prodloužila cestu na devatenáct kilometrů a několikrát mě odradila od koupání. Až v úterý ráno objížďka zmizela. Napjatě jsem to projel a fakt, hotovo, průjezdné. Kvalita života se rázem zlepšila :-) To myslím úplně vážně, tyhle věci ovlivňují kvalitu života stejně nebo víc než výše příjmů a kurs EURO.  

BLOG P1270011 Husseren

Dnešní víno jsem si dlouho schovával pro vhodnou návštěvu, která ho ocení. Ale návštěvy nešly a po sérii moselských ryzlinků revidovaných v posledních dnech se alsaský rýňák jevil jako vhodná tečka. Může to souviset s tím, že jsem do Alsaska skoro vždycky jezdil v letních vedrech, v červenci a v srpnu, a suchá vína mám spojená s vedrem (alsaské slaďáky naopak otvírám v zimě). Je to poslední bílé z podzimních alsaských bedýnek roku 2015, pět let archivace se mi pro suchý rýňák zdálo být akorát.

BL P1330677 Riesling Collection 2012 Kuentz Bas

Riesling Collection 2012 Alsace AOC, Kuentz-Bas
Hodně sytá citronově žlutá až slámová barva, čirá. Na nose svěží citrusové a výrazně minerální, křemen a střelný prach. Podle mých poznámek z vinařství možná deklasované Grand Cru, ale to jen přepisuju informace od prodejce. Každopádně je nos slušně komplexní a a harmonický, na víno střední třídy má hodně akcentovanou mineralitu. V chuti čisté, ještě docela svěží s pěknou kyselinou, úplně suché. Striktně citrusové s malým dotekem jablečných chutí, dlouhé, důrazné, středně plné. 13% alkoholu je víc, než kolik bych chtěl od ryzlinku, ale v chuti alkohol nevyčnívá a nevadí. Žulový a křemenitý minerální závěr chuti je ještě důraznější než ve vůni. Díky němu působí ryzlink stroze až asketicky. Husseren leží až na svazích kopců nad Eguisheimem, takže minerální projev odpovídá očekávání po návštěvě, ale Kuentz-Bas obvykle dávají v řadě Collection vína z nakupovaných hroznů, takže to může být lehce zavádějící. Pro mě netypicky suché, ale výborné především čistotou, díky které vynikne minerální projev ryzlinku. 88 bodů / 100.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *