Vinařství Folie à Deux (volně přeloženo „společné šílenství“ nebo „šílení ve dvou“) sídlí v kalifornské Svaté Heleně (Napa). Založili ho prý v roce 1981 dva psychiatři a dnes mají vinice ve třech sonomských apelacích, Alexander Valley, Dry Creek and Russian River. Podle webových stránek se zaměřují na jednoodrůdová vína (Chardonnay, Merlot, Cabernet Sauvignon, Zinfandel a Pinot Noir), ale jinde jsem našel, že pod značkou Ménage à Trois (česky Manželský trojúhelník) prodávají cuvée tří červených odrůd. A k tomu jsem dostal darem čistý Pinot Noir 2012 Ménage a Trois. Názvy vín i vinařství jsou podivné, musím opatrně zjistit, jestli jim dárkyně rozumí nebo jestli to není nějaká pro mě určená speciální šifra?
Stylizovaná burgundská lahev, umělohmotný korek. Temně rudá barva barva, netypická pro odrůdu, alespoň z našeho evropského pohledu. Silná vůně, hluboká, s fialkou, červeným ovocem, středomořským kořením, skořicí i travnatým tónem. V chuti příjemně až přímočaře ovocné, hladké, se schovanou kyselinou, nenápadně zakomponovaným zbytkovým cukrem a příjemně kořenitým závěrem. Rozumný alkohol (přes 13%). Pinot Noir se dá poznat vylučovací metodou, Amerika asi díky plnosti a příjemné pitelnosti. Moc dobře se to pije, takže kdybych nevěděl o šesti gramech cukru, asi bych to přešel, ale cukr (asi 6 gramů na litr) znatelně maže (=špiní) celkový dojem. Víno by bez něj bylo čistší a získalo víc elegance. Jenže to je asi nepatřičná námitka, Amerika je taková a spokojenost zákazníků bývá důležitější než názor vinaře (ostatně i jinde mimo Ameriku). Přesto Skleničkovských 88 bodů / 100, za celkový příjemný dojem a pitelnost.
Závěrečná poznámka: Jestli jste se ještě nepřihlásili ke Komunitní bedýnce složené z moselských ryzlinků, můžete to ještě rychle udělat. Článek je tady, přihláška tady. V lednu zase přijede Stefan Erbes do Prahy a slibuju, že účastníci bedýnek budou mít přednost na degustaci!