Sváteční šílení ve dvou

Vinařství Folie à Deux (volně přeloženo „společné šílenství“ nebo „šílení ve dvou“) sídlí v kalifornské Svaté Heleně (Napa). Založili ho prý v roce 1981 dva psychiatři a dnes mají vinice ve třech sonomských apelacích, Alexander Valley, Dry Creek and Russian River. Podle webových stránek se zaměřují na jednoodrůdová vína (Chardonnay, Merlot, Cabernet Sauvignon, Zinfandel a Pinot Noir), ale jinde jsem našel, že pod značkou Ménage à Trois (česky Manželský trojúhelník) prodávají cuvée tří červených odrůd. A k tomu jsem dostal darem čistý Pinot Noir 2012 Ménage a Trois. Názvy vín i vinařství jsou podivné, musím opatrně zjistit, jestli jim dárkyně rozumí nebo jestli to není nějaká pro mě určená speciální šifra?

P1180506 Ménage a trois 2012

Stylizovaná burgundská lahev, umělohmotný korek. Temně rudá barva barva, netypická pro odrůdu, alespoň z našeho evropského pohledu. Silná vůně, hluboká, s fialkou, červeným ovocem, středomořským kořením, skořicí i travnatým tónem. V chuti příjemně až přímočaře ovocné, hladké, se schovanou kyselinou, nenápadně zakomponovaným zbytkovým cukrem a příjemně kořenitým závěrem. Rozumný alkohol (přes 13%). Pinot Noir se dá poznat vylučovací metodou, Amerika asi díky plnosti a příjemné pitelnosti. Moc dobře se to pije, takže kdybych nevěděl o šesti gramech cukru, asi bych to přešel, ale cukr (asi 6 gramů na litr) znatelně maže (=špiní) celkový dojem. Víno by bez něj bylo čistší a získalo víc elegance. Jenže to je asi nepatřičná námitka, Amerika je taková a spokojenost zákazníků bývá důležitější než názor vinaře (ostatně i jinde mimo Ameriku). Přesto Skleničkovských 88 bodů / 100, za celkový příjemný dojem a pitelnost.

Závěrečná poznámka: Jestli jste se ještě nepřihlásili ke Komunitní bedýnce složené z moselských ryzlinků, můžete to ještě rychle udělat. Článek je tady, přihláška tady. V lednu zase přijede Stefan Erbes do Prahy a slibuju, že účastníci bedýnek budou mít přednost na degustaci!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *