Dubnový pozdní sběr

Dnes zcela nevážné ohlédnutí za dvoutýdenní prokrastinační pauzou: přestože jsem nic nového nezveřejňoval, samozřejmě jsem sledoval především italské zprávy. Odolal jsem proudu pozvánek na Vinitaly, ale můžu sdílet dvě povedené reklamy na italské vinařské regiony. Abych vás nestresoval, tak přiznám, že rozluštit tu první mi dalo dost zabrat :-)   

Ale tohle je hračka i pro ty, kdo vína z Lugany nikdy neochutnali. Každopádně je mi sympatičtější Lazio. Ať žije Vinitaly!

Tuhle starou francouzskou reklamu na střídmou konzumaci alkoholu jsem sdílel v srpnu. Lékařská akademie doporučuje: Nepijte víc než litr vína denně! Někdy v roce 1960 byla průměrná roční spotřeba vína ve Francii 128 litrů na hlavu. Do toho se (pochopitelně!) nezapočítává pivo, destiláty, cider a šampaňské. Vážně si myslím, že současný trend zdravé konzumace alkoholu, reprezentovaný doporučením na dvě deci vína týdně, je dementní. Jestli o tom chcete vědět něco víc, přečtěte si o tom, jaké dávky alkoholu konzumoval Winston Churchill. Pozor, klikejte jen na vlastní nebezpečí!

Churchill prý kdysi řekl: „Když jsem byl mladší, měl jsem jedno pravidlo: nepít před obědem. Teď mám nové pravidlo: nepít před snídaní.“ Později porušil i toto pravidlo: před snídaní si dával kolem 3 uncí (85 ml) whisky. Lahev šampaňského k obědu byla pravidlem – ale tady zřejmě nemusíme diskutovat o Churchillově zdravotní režimu, ale o našich vlastních omezeních daných rozpočtem.

V dnešním superkorektním světě se zprávy o tom, kolik alkoholu pravidelně konzumoval premiér Británie, který porazil nacistické Německo, jeví podobně překvapivé jako objev živého dinosaura na Galapágách. Ale ještě před několika lety pronikly do vysílání Českého rozhlasu autentické vzpomínky Moravanů na jejich pradědy vinaře včetně toho, že běžně pili čtyři litry vína denně. Jen pro úplnost dodám, že jsem přečetl šestisvazkovou autobiografii sira Winstona. Získal jsem z ní dojem, že to byl osobně nepříjemný až nesnesitelný člověk a že Británie vyhrála válku sice jeho zásluhou, ale spíš navzdory jeho povaze a osobnosti. Všem generálům, ministrům a velitelům Churchill musel nesmírně překážet a ztěžovat život – ale jestli to bylo jeho nesnesitelnou povahou nebo nadměrnou konzumací alkoholu, to nechám na vašem posouzení. Myslím si, že alkohol za to nemohl.

V úvodu jsem sliboval veselí. Kdyby to zatím nebylo dost vtipné, přidávám francouzský vojenský nůž očima amerického kreslíře.

Tradiční opěvování mladých Sauerových vín z aktuální bedýnky bude pokračovat hned příště!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *